Kyjev 27. novembra (TASR) - Na Janivskom cintoríne v západoukrajinskom Ľvove podľa všetkého objavili masové hroby obetí boľševických represií z roku 1941.
Riaditeľ mestského štátneho archívu Jaroslav Steckyj dnes informoval, že v jednej zo starých evidenčných kníh cintorína náhodou našli zápisy z 2.-5. júla 1941 o masovom pochovaní ľudí z troch väzníc.
Tieto údaje poukazujú na to, že v týchto bezmenných hroboch sú pochované obete boľševického teroru. Práve v tom čase totiž sovietske vojská opúšťali Ľvov pred rýchlo postupujúcimi fašistickými jednotkami po začatí vojny proti ZSSR. Fyzická likvidácia väzňov patrila medzi bežné praktiky komunistickej tajnej služby na ústupe pred nemeckým agresorom.
Mená obetí zatiaľ neboli určené, čo bude zrejme možné až po vyjasnení všetkých okolností a nevyhnutnom vykonaní exhumácie. Podľa nepotvrdenej informácie určité dokumenty o týchto hroboch by mohli byť v archívoch tajných služieb. Steckyj navrhol, aby sa po exhumácii postavil pamätník obetiam boľševického teroru.
(spolupracovník TASR Martin Benko) ed