Zákon o slobode informácií je účinný od januára 2001. Občiansky aktivista Vladimír Pirošík hovorí, že si "dovolí tvrdiť", že informovanie úradmi sa odvtedy síce pomaly, ale zato sústavne zlepšuje. Vysvetľuje si to tým, že zákon sa už dostal úradníkom "pod kožu", ale aj tým, že pribúda ľudí, ktorí pochopili "obrovské možnosti tohto právneho predpisu a využívajú ho". Tvrdí, že každoročne sú podané desiatky tisíc žiadostí o informácie.
Vlani bolo za najväčšieho priateľa informácií vyhlásené mesto Kremnica, a to za dlhodobú "otvorenosť", za informovanie aj nad rámec zákona a za systematické "vťahovanie" obyvateľov do rozhodovania. Primátor Miroslav Nárožný súťaž oceňuje. "Každé poukazovanie na pozitívne a negatívne príklady má význam," myslí si. Aj podľa neho sa informovanie úradmi zlepšuje, aj keď o každom sa to asi nedá povedať.
K zlepšovaniu informovania podľa Pirošíka prispieva aj súťaž, a "paradoxne, aj rôzne kauzy". Tvrdí, že aj prípad zmluvy s automobilkou Kia "je vo svojej podstate len sporom o interpretáciu hraníc tohto zákona".
Od januára 2004 sa v informovaní veľa zmenilo. Úradná tabuľa musí byť verejnosti prístupná "nepretržite", obce musia zverejňovať aj návrhy všeobecne záväzných nariadení.
Na druhej strane, úrady si môžu zostaviť zoznam utajovaných skutočností. "Tu môže vzniknúť nutkanie utajiť aj informácie, ktoré tajné v žiadnom prípade nie sú," hovorí Pirošík. Istou obranou pred tým je podľa neho nariadenie vlády, v zmysle ktorého zoznamy utajovaných skutočností, a to vrátane odôvodnenia, musia byť verejne prístupné.
Súťaž organizuje Nadácia otvorenej spoločnosti, uzávierka nominácií je 6. septembra. Anonymné nominácie a nominácie od úradov do súťaže nebudú zahrnuté.
JOZEF ČAVOJEC