Hoffmann, bývalý člen predsedníctva Ústredného výboru KSČ a predseda Revolučného odborového hnutia, dostal 4 roky za to, že v noci 21. augusta 1968 nechal vypnúť vysielanie Česko-slovenského rozhlasu. Zrejme chcel zabrániť odvysielaniu stanoviska ÚV KSČ, ktoré vojenskú intervenciu vojsk Varšavskej zmluvy odsúdilo.
Hoffmann bol v tom čase ústredným riaditeľom správy spojov. "Žiadny zákon som neporušil, na základe rozhodnutia prezidenta som trval na dodržaní platných pravidiel - to znamená technickej prestávky," bránil sa. Svoj čin, ako povedal, neľutuje, pretože to bola "jediná možnosť, ako zachrániť socializmus".
80-ročný komunista zrejme ani v najmenej prísnom väzení dlho nezostane. V najbližších dňoch preveria jeho údajne zlý zdravotný stav väzenskí lekári, ktorí môžu rozhodnúť o prepustení na slobodu. Český prezident Václav Klaus zas netají, že uvažuje o udelení milosti.
"Zdá sa mi trošku zvláštne, aby sme po 36 rokoch posielali do väzenia niekoho, kto porušil telekomunikačný zákon," povedal Klaus. Hoffmannov podiel na okupácii bol podľa prezidenta v porovnaní s inými, ktorí dali povolenie na vstup vojsk, málo významný.
Bývalý disident Ján Čarnogurský, ktorý za komunizmu sedel istý čas vo väzbe, považuje Hoffmannovo uväznenie za naplnenie zákona o ochrane republiky. "Osobne si spomínam na 21. august 1968 a pamätám si, ako na nás vtedy zle pôsobilo, keď rádio zostalo vypnuté. Ak by fungovalo a mali by ho v rukách vtedajší legálni predstavitelia štátu, tak vzdor voči okupantom by bol pravdepodobne organizovanejší a účinnejší," hovorí.
Na Slovensku zatiaľ nebol do väzenia odsúdený ani jeden vysoký predstaviteľ komunistického režimu.
"Pevne dúfame, že aj my podáme do konca roka návrh na začatie trestného stíhania proti vysokým predstaviteľom bývalého režimu," povedal podpredseda správnej rady slovenského Ústavu pamäti národa Marian Gula.
Bývalý komunistický politik Karel Hoffmann prichádza do pankráckej väznice v Prahe, kde včera nastúpil na výkon trestu. Vo svojich osemdesiatich rokoch je Hoffmann najstarším väzňom v Českej republike. FOTO - ČTK |