Kolapsy má za sebou asi každá veľká svetová burza. Tento rok sa medzi ne zaradil aj slovenský kapitálový trh. Zatiaľ čo vzostupy a pády amerického či tokijského trhu mali ekonomické príčiny, na Slovensku sa pod kolaps podpísala technika. Pilier kapitalizmu umožňujúci slobodné vlastníctvo majetku a jeho výmenu tak zostal nefunkčný.
Život na slovenskej burze sa v druhý jarný deň tohto roku úplne zastavil. V pondelok 22. marca sa na trhu nepreviedla jediná akcia ani dlhopis. Nakupujúci totiž nemali účty, na ktoré by mohli ukladať cenné papiere. Kolaps nastal hneď v prvý deň, keď začal oficiálne existovať Centrálny depozitár cenných papierov. Jeho členovia, ktorými sú hlavne banky, mali prevziať evidenciu účtov s cennými papiermi, no ich počítačové systémy nespolupracovali tak, ako Centrálny depozitár pôvodne zamýšľal.
Obchodovať s akciami a dlhopismi sa nedalo nasledujúce dva týždne. Potom sa banky, burza a Centrálny depozitár dohodli, že upravia a naštartujú pôvodné počítačové systémy. Staronová sieť slúžiaca na uzatváranie a vysporiadanie obchodov s cennými papiermi bola však len provizóriom. Je ním dodnes, keďže nový systém navrhnutý Centrálnym depozitárom stále nepracuje tak, ako by mal. Jeho testovanie sa niekoľkokrát predlžovalo, zatiaľ posledný termín je koniec septembra 2004.
Pred kolapsom sa na burze každý deň uzavrelo v priemere 260 obchodov s takmer 63-tisíckami cenných papierov. Počas hluchých týždňov boli monitory burzových maklérov tmavé. Dnes, počas provizória staronového obchodného systému, sa na burze obchoduje zhruba s rovnako ospalou intenzitou ako pred poplachom. (tv)
Mekky burzového svetaKapitál netečie cez každú burzu rovnako. Na svete existuje len niekoľko miest, ktoré možno označiť za finančné centrá. Sú roztrúsené v rôznych časových pásmach, vďaka čomu sa tok peňazí mimo víkendov nikdy nezastaví.
Londýn
Hlavné mesto finančného sveta starého kontinentu. Na burze London Stock Exchange sa neobchoduje len s akciami britských podnikov, ale dajú sa tu kúpiť napríklad aj akcie česko-slovenskej farmaceutickej spoločnosti Zentiva.
Tokio
Japonský hospodársky zázrak po 2. svetovej vojne priniesol do globalizujúcej sa spoločnosti nové pojmy. Slová ako Sony, Toyota či Matsushita obleteli svet. Akcie týchto spoločností majú svoj domovský prístav práve na tokijskej burze.
Wall Street
Jednoznačne najväčšia akciová burza je americká New York Stock Exchange. Obchoduje sa na nej s akciami tých najväčších firiem - od ropných konglomerátov typu ChevronTexaco po automobilové koncerny, ako sú Ford či General Motors.
Nemenej významným trhom je technologická burza Nasdaq, na ktorej sa obchoduje s akciami telekomunikačných, počítačových a internetových spoločností. Dajú sa tu kúpiť napríklad akcie známeho internetového portálu Yahoo!.