Keňan Bernard Lagat (vľavo) vyhral v Zürichu beh na 1500 m v najlepšom tohtoročnom svetovom čase 3:27,40 min. Druhý bol svetový rekordér z Maroka Hicham El Guerrouj (číslo 63) za 3:27,64 min.
FOTO - REUTERS
Kráľ míle prehral, napriek tomu bol spokojný. Azda si fenomenálny svetový rekordér, ktorý takmer štyri roky vyhrával jednu tisícpäťstovku za druhou, začína zvykať na prehry?
"Bežal som veľmi-veľmi dobre," tvrdil Hicham El Guerrouj po tom, ako v piatok večer na zürišskom Letzigrunde dobehol do cieľa tisícpäťstovky krok za Keňanom Bernardom Lagatom.
"Som veľmi spokojný a veľmi šťastný," pridupľoval Maročan. Keď zbadal nechápavé pohľady tých, čo ho počúvali, dodal: "Predsa sa vie, že som bol chorý. Ale už mi je lepšie, astmu mám pod kontrolou."
Nie je prehra ako prehra. V prvý júlový piatok na mítingu Zlatej ligy v Ríme dobehol El Guerrouj až ôsmy za 3:32,64. V prvý augustový ho prešprintoval už iba jeden súper, aj to "len" o 24 stotín - a musel zabehnúť najlepší svetový výkon roka (3:27,40).
Hicham neznáša prehry. Nemal si kedy na ne zvyknúť. Božský talent, ako keby naozaj z Allahovej vôle, odmlada vyhrával. Neskôr k víťazstvám začal pridávať rekordy.
Keď si pred ôsmimi rokmi na olympiáde v Atlante 450 metrov pred cieľom finálového behu skrížil nohu s Morceliho a spadol, zrútil sa mu svet. Fotografia zachytávajúca osudný okamih mu štyri roky visela nad posteľou.
Prišla ďalšia, sydneyská olympiáda - a nové sklamanie. Na šachovnici mu zlato vyfúkol Keňan Noah Ngeny.
"Bol som pod veľkým tlakom, všetci odo mňa čakali víťazstvo, a to na mňa zhubne vplývalo," priznal ľahkú zraniteľnosť svojej duše. "Uvažoval som, že s atletikou skončím. Až psychoterapeut mi pomohol nájsť cestu z depresie." Podľa trénera Kadu, "Hicham bol odmala až priveľmi vážny a zodpovedný".
Miláčik marockého kráľa sa vykúpil titulom svetového šampióna 2001. Dostal tristohektárovú farmu mandarínok a tichý súhlas na svadbu s Nejonou Lahbilovou, neterou prvého marockého premiéra po získaní nezávislosti.
"V Aténach skúsim vyhrať dve disciplíny - aj päťtisícku," zaumienil si. V januári však stratil dojem, že je na najlepšej ceste. Na sústredení v Ifrane, atletickom stredisku vo vysokej polohe Atlasu, ho v mínus desať prepadli obrovské dýchacie problémy. Lekári sa zhodli, že na vine je astma. Z módnej (až podozrivo módnej) choroby sveta športu ho na jar liečili špecialisti na alergie vo francúzskom Toulouse. Podľa denníka Neue Zürcher Zeitung, kortizónovými kúrami, na ktoré mal špeciálne povolenie svetovej federácie a dobrozdanie člena jej lekárskej komisie Francúza Gabriela Dolleta - sú totiž na dopingovom indexe.
Na prelome apríla a mája Maročan tri týždne vôbec netrénoval. Veď to aj bolo badať na výkonoch. Ani v piatok na Letzigrunde to ešte nebol ten pravý El Guerrouj, ale už zjavne lepší ako pred mesiacom.
"V Aténach to už budem zasa ja," verí. "Dvakrát som mal smolu, raz musím mať šťastie."
MARIÁN ŠIMO