nie sa po troch rokoch ešte neskončil. V tom čase rozhodol iba prvostupňový okresný súd.
Minister spravodlivosti Daniel Lipšic si myslí, že väzba trvá dlho najmä vtedy, keď je vyšetrovanie náročné. "V prípade nebankových subjektov ide o desiatky až stovky poškodených. Ak majú byť všetci vypočutí, dlho to trvá." Vyšetrovanie kauzy, v ktorej figuroval aj obvinený Jozef Majský, trvalo 22 mesiacov, ale podľa Lipšica to nie je veľa.
"Pri dĺžke väzby sa u nás zabúda, že podľa judikatúry Európskeho súdu pre ľudské práva sa väzba počíta len do prvostupňového rozhodnutia. U nás až do právoplatného," hovorí Lipšic.
Minister chce, aby sa väzba skrátila - zabezpečiť to má novela Trestného poriadku. "Väzba bude pri najzávažnejších trestných činoch štyri roky. Tiež sme pripravili rigorózne lehoty, keď má byť podaná obžaloba, aby sa celé vyšetrovanie zrýchlilo."
Lipšic chce, aby pri ľahkých trestných činoch stál obvinený pred súdom do piatich dní. "Vždy budú prípady, ktoré budú nejaký čas trvať. Napríklad kauza Dutroux trvala belgickej justícii niekoľko rokov," povedal.
Nezávislý poslanec Ladislav Polka si myslí, že väzba je u nás pridlhá. Predseda výboru pre obranu a bezpečnosť Róbert Kaliňák uznáva, že dlhá väzba umožňuje, aby sa občan cítil bezpečne, najmä keď sa v nej ocitnú podozriví z ťažkých zločinov. "Na druhej strane to splnomocňuje vyšetrovateľov, orgány činné v trestnom konaní, aby sa neponáhľali," povedal.
Kaliňák upozorňuje na český príklad, kde väzbu skrátili na dva roky a "majú úspech, lebo všetci vedia, že to musia stihnúť". Slovensko by za dlhú väzbu mohlo byť podľa neho často kritizované na súde v Štrasburgu. "Otázkou však tiež je, či orgány činné v trestnom konaní majú podmienky, aby mohli pracovať rýchlejšie." (mož)