V parlamente chce diskusiu o zriadení centra otvoriť nezávislý poslanec Ladislav Polka, ktorý sa podľa TASR o tom rozprával už aj s premiérom Dzurindom.
Centrum by zbieralo a analyzovalo informácie od všetkých troch tajných služieb - Slovenskej informačnej služby, Vojenského obranného spravodajstva a Vojenskej spravodajskej služby. "Bolo len otázkou času, kedy sa otvorí diskusia," povedal Ugor. "Slovensko sa nad tým, že takéto koordinačné centrum vytvorí, zamýšľalo už dlhšie, bohužiaľ, nedošlo k politickej dohode."
Ugor si myslí, že by bolo ideálne, keby išlo o čisto odborný orgán, oddelený od politických štruktúr, keďže bude pracovať s citlivými informáciami. Centrum by dostávalo iba informácie k určitej téme - napríklad k terorizmu. "Pochybujem, že by od začiatku centrum spracovávalo všetky informácie zo všetkých služieb, to by museli vzniknúť hneď aj rozličné štruktúry." Informácie z centra by boli východiskom pre ústavných činiteľov alebo pre ministerstvá.
Ugor si myslí, že NBÚ by mal s centrom úzko spolupracovať, aby nedochádzalo k úniku informácií.
Predseda výboru pre obranu a bezpečnosť Robert Kaliňák zo Smeru so vznikom centra nesúhlasí. Podľa neho stačí, že informácie zo všetkých služieb vyhodnocuje Bezpečnostná rada štátu. Hovorí, že skôr by sa mala vláda rozšíriť o ministra bez kresla, ktorý by bol zodpovedný za činnosť tajných služieb. "Jeho by sa pýtali politici aj novinári, nie hovorcu SIS." SIS sa dnes zodpovedá premiérovi a vojenské tajné služby ministrovi obrany.
Tajné služby sa líšia aj v tom, ako preverujú svojich ľudí. Hoci všetkých štátnych úradníkov, ktorí sa oboznamujú s utajovanými skutočnosťami vrátane policajtov preveruje NBÚ - SIS a vojenské tajné služby si robia previerky samy. Stáva sa, že napríklad v SIS pracujú ľudia, ktorí previerku NBÚ nemajú, ale previerku od SIS dostali.
Hovorca SIS Vladimír Šimko povedal, že SIS sa nebráni diskusii o centre. To, na čom sa podľa neho dohodnú politici, bude tajná služba rešpektovať.
(mož)