Tak ako v Česku aj na Slovensku ich polícia rozohnala. Na lúke medzi obcami Lakšárska Nová Ves a Borský Mikuláš v chránenej krajinnej oblasti Záhorie sa v piatok a sobotu objavilo okolo sto áut, obytných pívesov. Účastníci sa rozložili asi kilometer od hlavnej cesty, kam sa dá dostať iba poľnou cestou.
V sobotu večer a včera ráno prišla na lúku asi stovka policajných ťažkoodencov a účastníkov technopárty vyzvali, aby opustili priestor. Ako povedal hovorca trnavskej polície Martin Korch, lúka je súkromný priestor, navyše v chránenej krajinnej oblasti, kde je zakázané bivakovať a stanovať.
Po desiatej ráno potom z oblasti odišli aj posledné autá vyznávačov technohudby a na lúke zostalo len množstvo odpadkov.
"Keď prišli policajti, už tam boli aj novinári, a tak sa najskôr začalo diskutovať. Vyhlásili, že sme v chránenej krajinnej oblasti, ale my sme nikde nevideli tabule. Potom tvrdili, že je to súkromný pozemok, ale nakoniec sa priznali, že nás nevyháňajú na podnet jeho vlastníka. Keď videli, že väčšina z nás nie je schopná odísť po vlastných nohách, nakoniec nám dali ultimátum, že ráno musíme priestor opustiť," povedala pre SME jedna z účastníčok akcie, ktorá si nepriala byť menovaná.
Korch nevedel o tom, že by bol pri sobotňajšom policajnom zákroku niekto zranený, hoci niekoľko účastníkov párty pred novinármi hovorilo, že policajti v noci bili mladú ženu. Podľa neho však k žiadnym násilným konfliktom nedošlo ani v noci zo soboty na nedeľu, keď polícia zhabala časť hudobnej aparatúry ako "dôkazový materiál" pre údajné porušenie zákona o ochrane prírody.
Na odchod vyzývali účastníkov technopárty aj ochrancovia prírody. Nahnevalo ich nielen to, že účastníci prišli autami až na lúku, ale aj to, že si so sebou priviezli niekoľko desiatok psov, čo po celom okolí voľne behali. Šéf ochranárov povedal, že účastníci by mali dostať pokutu 1700 korún za vjazd auta na chránené územie. Niektorí účastníci potvrdili, že pri odchode z lesa ich polícia pokutovala.
Polícia zatiaľ nepovedala, či bude v súvislosti s technopárty niekoho stíhať.
Obyvatelia Borského Mikuláša tvrdia, že už v minulosti na nepovolené technopárty upozorňovali, ale polícia nezasiahla. Polícia podľa Korcha nevedela o podobných stretnutiach, ktoré boli podľa neho výrazne menšie - počet ich účastníkov nepresiahol 150.
Medzi účastníkmi akcie boli okrem občanov Slovenska a Česka aj Nemci, Francúzi, Poliaci či Holanďania. Časť z nich sa presunula na ďalšiu, tentoraz povolenú technopárty do Bulharska.
Technopárty CzechTek sa začala v Bonenove na Tachovsku 30. júla. Zúčastnilo sa na nej asi 15 500 ľudí. Na akciu jej organizátori nemali povolenie a konala sa na súkromnom pozemku. V utorok nepovolenú akciu ukončili policajné zásahové jednotky. Jej organizátori budú v Česku stíhaní pre niekoľko trestných činov.
Ako vznikli technopárty
Veľké hudobné párty pod otvoreným nebom sa zrodili na západnom pobreží USA na konci 80. rokov. O čosi neskôr, no o to intenzívnejšie sa začali konať v Anglicku a krajinách západnej Európy. Ide o subkultúrny fenomén, ktorý úzko súvisí s nástupom elektronickej tanečnej hudby (najmä techna) a túžbou veľkej skupiny mladých ľudí pravidelne uniknúť na niekoľko hodín z reality. Extázu pomáhajú navodiť duniace technorytmy, alkohol a takzvané smart drugs, ľahké drogy.
Na rozdiel od svojich rovesníkov označovaných ako "kluberi", ktorí navštevujú nočné kluby, kde vystupujú etablovaní dídžeji, "raveri" dávajú prednosť voľnej prírode a vlastnej hudobnej produkcii.
Miesto konania si oznamujú len niekoľko hodín pred začiatkom akcie na internete alebo cez mobilné telefóny. O nonstop zvukovú kulisu sa starajú veľké soundsystémy napájané výkonnými dieselovými agregátmi. Tancuje a zabáva sa až do úplného vyčerpania. K prieniku oboch skupín dochádza na masových pouličných technoparties typu Love Parade, ktorá sa tento rok po prvýkrát nekonala v Berlíne, ale v uliciach Zürrichu.
Podľa amerického spisovateľa a teoretika Douglasa Rushkoffa je však rave hnutie na ústupe. Ako povedal v rozhovore pre český časopis Živel: "Táto kultúra začala strácať silu v okamihu, keď sa na špičku vlny dostali skupiny ako Prodigy alebo Chemical Brothers. Dovtedy totiž nebola o superhviezdach, rave bol vždy anonymný, nikto nevedel, kto práve hrá."
Kým v minulosti bola pre rave parties typická slobodná bezkonfliktná atmosféra, dnes sa v našich končinách objavujú v podobe akcií na súkromných pozemkoch, ktoré musí rozháňať polícia. Práve tento "adrenalínový" moment je pre mnohých súčasných priaznivcov hnutia veľmi lákavý.
(her)