čo je dôležité najmä pri rastlinách v relatívne malých črepníkoch. Okrem toho takto zabránime nadmernému škodlivému hromadeniu živín.
Rastliny rastúce v hlinitom substráte sa zaobídu bez hnojenia asi 3 mesiace, rastliny v rašelinových substrátoch približne 6 týždňov. Pre izbové rastliny sú vhodné predovšetkým hnojivá, ktoré obsahujú vyrovnané podiely životne dôležitých živín - dusíka, fosforu, draslíka a mikroelementov. Hnojivá obohatené dusíkom podporujú zdravý vývin listov a sú zvlášť vhodné pre listnaté rastliny. Hnojivá obsahujúce viac draslíka podporujú vývin kvetov a plodov. Fosforečné hnojivá zabezpečujú tvorbu mohutnej, zdravej koreňovej sústavy a podporujú tvorbu pukov, spomaľujú však vývin listov.
Hnojivá možno kúpiť v mnohých formách - ako tekutý prípravok, rozpustný prášok, v granulách, tabletkách alebo tyčinkách.
Koncentrované tekuté hnojivá možno bez problémov uschovávať a pred použitím ich len treba zriediť vodou. S práškom a granulátmi rozpustnými vo vode sa narába rovnako jednoducho, treba ich len dôkladne zamiešať v udanom množstve vody, kým sa úplne nerozpustia.
Hnojivé tyčinky sa označujú ako zásobné hnojivá, pretože vystačia 3 až 6 mesiacov a pri polievaní pomaly uvoľňujú minerálne látky.
Okrem hnojív, ktoré sa dávajú do pôdy, existujú aj listové hnojivá, ktoré sa rozpúšťajú vo vode a striekajú na listy rastlín. Listové hnojivá majú okamžitý účinok pri všetkých rastlinách, u ktorých sa prejavil nedostatok živín.
Ing. KATARÍNA KETTMANNOVÁ
FOTO - ARCHÍV