Najnovšie sa objavili informácie, že po dvoch rokoch chce únia opäť povoliť dovoz lacného čínskeho medu, ktorý by tlačil ceny dolu. Slovenskí včelári si mysleli, že ide o fámu, ktorú živia výkupcovia, aby vykupovali lacnejšie. Tí sa bránili, že ceny určuje dopyt a ponuka na európskom trhu. Únia však vstup čínskeho medu na trh skutočne povolila.
Výkupné ceny medu na Slovensku sú tento rok asi o 35 percent nižšie ako minulý. "Keď únia pred dvoma rokmi zakázala dovoz čínskeho medu, siahli výkupcovia po mede zo strednej a východnej Európy," hovorí slovenský včelár a výkupca. To podľa neho vyhnalo ceny nášho medu z asi 36 korún za kilo v roku 2000 na minuloročných asi 80.
Tento rok je výkupná cena kila kvetového medu 55 korún, v obchode sa potom predáva za takmer 200. Priamo od včelára môžu spotrebitelia kúpiť kilo asi za sto korún. Výkupná cena podľa včelára Jána Horčíka nekryje ani náklady a včelári s ňou nesúhlasia. Navyše, chladné leto a častý dážď spôsobili, že tento rok je medu menej, mal by teda zdražieť.
Únia zakázala čínsky med podľa veterinárneho lekára Martina Chudého zo Štátnej veterinárnej a potravinovej správy najmä zo zdravotných dôvodov. "Našli sa rezíduá antibiotík, nedostatočné boli garancie čínskej veterinárnej autority." Európska komisia však pred mesiacom po vyšetreniach rozhodnutie zmenila. "V súčasnosti je ťažké odhadnúť, či bude o dovoz medu z Činy záujem," hovorí Chudý.
Hovorca siete Delvita Peter Ulrich povedal, že aj keď čínsky med bude lacnejší, predávať ho nebudú. "Pri chove včiel sa používajú antibiotiká, tie sa dostávajú do produktu. Budeme ponúkať med z domácej produkcie."
Slovenský med je vysoko kvalitný, hovorí Tatiana Čermáková z Výskumného ústavu včelárskeho. Naši včelári podľa nej dodržiavajú podmienky a neohrozujú med zvyškami po liekoch. Oproti európskemu priemeru je v slovenskom mede menej vody a je bohatší na minerálne látky.
Európska únia nie je v produkcii medu sebestačná, je najväčším svetovým importérom. Dováža až polovicu spotreby - najmä z Argentíny, Číny a Mexika. Cena dovezeného medu potom ovplyvňuje domáce výkupné ceny. Podľa ministerstva pôdohospodárstva sú v krajinách, kde je najviac profesionálnych včelárov, ako Španielsko či Grécko, výkupné ceny 1,58 až 1,95 eura, v Nemecku naopak až 5 eur. Čína dodáva med za 0,6 až 0,8 eura za kilogram.
Veterinárnu kontrolu medu z krajín mimo únie vykoná prvá krajina, ktorej hranice med prekročí, ostatné môžu robiť náhodné veterinárne kontroly. Med by mal do únie prísť už s potvrdením čínskych veterinárov.
(haj)