Reforma má najmä znížiť ceny cukru na vnútornom trhu až o 40 percent. Únia vynakladá na podporu trhu s cukrom asi 1,7 miliardy eur ročne, z celkových výdavkov na podporu poľnohospodárstva, ktoré sa pohybujú okolo 45 miliárd eur. Cukrový režim sa od roku 1968 prakticky nezmenil a už dlhšie je kritizovaný, že je nepružný a odporuje pravidlám svetového obchodu. Navyše spôsobuje, že ceny cukru v Európe sú viac než trojnásobkom cien na svetovom trhu.
"Ak sa návrh komisie premietne aj do praxe, potom, samozrejme, ceny cukru na pultoch pôjdu dolu. Nemusí to však nutne znamenať, že zlacnejú aj potraviny, ktoré obsahujú cukor," hodnotí výkonný riaditeľ Slovenského cukrovarníckeho spolku Róbert Straka. Režim podpory vývozu cukru z Európskej únie je podľa Svetovej obchodnej organizácie (WTO) nezlučiteľný s dohodnutými obchodnými pravidlami. WTO tým dala za pravdu Brazílii, Austrálii a Thajsku, ktoré sa na úniu sťažovali.
"Verdikt je triumfom rozvojových krajín a umieračikom pre neférové vývozné subvencie Európskej únie, ktoré podkopávajú živobytie chudobných farmárov a upierajú im šancu dostať sa z biedy," napísala britská charitatívna organizácia Oxfam, zameraná na pomoc rozvojovému svetu. (čtk, eko)