Nepracujúci úradník do svojho odsúdenia, keď je prepustený zo zamestnania, dostáva polovicu funkčného platu a 10 percent navyše za každú osobu, ktorú živí. Maximálne však môže dostať 70 percent platu.
Jedným zo známych prípadov obvineného, hoci zatiaľ neodsúdeného úradníka, bol niekdajší vedúci úradu ministerstva dopravy Peter Klučka, obvinený v kauze vláčiky. V čase, keď bol postavený mimo služby, dostával 70 percent platu. Takých prípadov, hoci menej známych, je čoraz viac.
Zdanlivo absurdná situácia však má svoju logiku. Poslanec ANO Viktor Béreš pripomína, že platí prezumpcia neviny, a tak štátnemu úradníkovi, aj keď nepracuje, príjem nemožno odňať. Ak by ho prepustili zo štátnej služby ešte pred súdnym procesom, ktorý by mu vinu nedokázal, úradníkovi by sťažil návrat do práce, lebo by musel absolvovať "rôzne procedúry a skúšky".
Miroslav Číž zo Smeru si myslí, že zákon je na obvineného úradníka dostatočne tvrdý, lebo "stačí len podozrenie, aby dostával len polovicu platu".
Právnik Jaroslav Pilát vysvetľuje, že ak je aj úradník mimo služby, štátnozamestnanecký pomer mu trvá, a tak nemôže mať iný príjem. Aj preto niet dôvodu, aby štátu vracal peniaze, ktoré v tom čase dostával.
Na policajtov, ktorých tiež platí štát, platia podľa Aleny Koišovej z ministerstva vnútra iné sankcie. Ak sú podozriví alebo hrubo porušili povinnosti, majú počas postavenia mimo služby nárok na plat vo výške minimálnej mzdy a 10 percent za každú vyživovanú osobu. Ani oni však nesmú dostávať viac ako 70 percent normálneho platu.
Je otázne, či sú na tom lepšie úradníci, alebo policajti. Minimálna mzda je dnes 6080 korún. Na druhej strane 50 percent z platu štátneho zamestnanca môže byť oveľa viac, ale aj menej ako minimálna mzda. To závisí od jeho služobného postavenia.