BRATISLAVA - Ruský záujemca o Slovenské elektrárne RAO UES síce hovorí o podpore svojich privatizačných záujmov viacerými západoeurópskymi spoločnosťami, no za jeho jediným oficiálnym partnerom v privatizačnom konzorciu nemeckou firmou OstElektra pravdepodobne stojí zasa iba ruský kapitál.
Kto je za RAO UES?
Na možné prepojenie firmy OstElektra a RAO UES poukázali štvrtkové Hospodárske noviny, rovnako ako týždenník Trend. Podľa Hospodárskych novín firme OstElektra, ktorá sídli v nemeckom Oberhachingu, šéfujú Andrej Kuxenko a Semjon Bloch. Jej najväčším, 49-percentným akcionárom je firma registrovaná na Cypre, Oligard Enterprises.
OstElektra zároveň patrí pod nemeckého obchodníka s elektrinou BMP Trading, ktorá sa podľa týždenníka Trend označuje za firmu napojenú na ruský RAO UES.
Podľa analytika, ktorý sa zaoberá politickým a ekonomickým prostredím v Rusku takýto postup nie je nezvyčajný. "Je to bežná schéma každého väčšieho tendra, že sa firma prihlási spolu s inou neznámou firmou. Tá býva zvyčajne registrovaná v niektorom z daňových rajov a väčšinou za ňou stoja peniaze toho istého subjektu, samozrejme, cez veľké množstvo sprostredkovateľov," hovorí analytik Inštitútu bezpečnostných a obranných štúdií ministerstva obrany Viktor Kovaľov.
V súvislosti s privatizačnou ponukou RAO UES sa hovorilo o viacerých európskych firmách, nemeckom E.ON či nórskom Norsk Hydro. Obe však podporu ruskému gigantu vyjadrujú len veľmi opatrne. RAO UES svojho spoločníka v konzorciu vytrvalo odmietalo zverejniť.
Chceme ruský kapitál?
Ešte pred podaním záväzných ponúk sa Rusi netajili, že zahraničný partner im nemá zabezpečiť finančné krytie, ale zvýšenie dôveryhodnosti. Ruský kapitál sa totiž stále stretáva s veľkou nedôverou západoeurópskych partnerov.
"Žiadny veľký biznis sa v Rusku nedá robiť čisto. Každý ruský oligarcha prišiel k moci tak, že ho niekto chránil. Samozrejme, že tieto kontakty museli ostať. Zároveň prosperujú tí, ktorí sú lojálni voči vládnej moci," hovorí o ruských podnikateľských praktikách Kovaľov.
Podnikateľské prostredie v Rusku je podľa neho charakteristické tichou podporou mocných oligarchov a vládnej garnitúry. "Dôvodom je, že v prvej polovici 90. rokov sa sprivatizovalo mnoho veľkých podnikov, často nezákonným spôsobom, na ktorý existujú aj dôkazy. Medzi Putinom a oligarchami preto existuje nepísaná dohoda, že ak sa nebudú miešať do politiky, dôkazy sa nevytiahnu. Na to doplatil Chodorkovskij, ktorý začal financovať opozičné strany.
Štátny energetický RAO UES má v ruských médiách podľa neho pomerne dobrú povesť s výnimkou jeho šéfa Anatolia Čubajsa. "Čubajs patrí do tzv. Jeľcinovej rodiny a bývalému prezidentovi pomohol vyhrať voľby. V tomto období s ním bolo spojených množstvo korupčných škandálov. Jedným z ústupkov Putina voči nemu bolo, že dostal veľmi lukratívny post šéfa najväčšej spoločnosti," dodáva Kovaľov
Podľa analytika Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku Alexandra Dulebu jediným rizikom RAO UES je, že stále neprešla transformačným a privatizačným procesom. "Tento monopol je stále štátnou akciovou spoločnosťou a jej budúcnosť je tým pádom neistá," povedal Duleba. Riziko, ktoré predstavoval ruský kapitál, je podľa neho oveľa menšie ako v minulosti.