Pamätné zlaté vytrženie v Atlante 1996. ŠTARTFOTO - JÁN SÚKUP
Šťastný tresk pádla o hladinu rieky Ocoee v cieli obletel vtedy celý svet. Silný moment. Sedemnásťročný rodák z Liptovského Mikuláša Michal Martikán získal na olympiáde v Atlante 1996 prvú medailu pre samostatné Slovensko, hneď zlatú. Iba Milena Duchková bola z päťdesiatky olympijských víťazov- predchodcov v spoločnej česko-slovenskej reprezentácii, v ktorej jazdil aj Martikánov otec Jozef, mladšia. Pri svojich zlatých skokoch z desaťmetovej veže v Mexiku 1968 mala šestnásť.
Na vode trávi najviac času
Jeden z priekopníkov vodného slalomu na Slovensku Ondrej Cibák, už nežijúci starý otec držiteľa Stanley Cupu Martina, vystihol v Atlante talent Michala Martikána takto: "Cit pre vodu. Má ho vrodený v ruke. Pohrá sa s listom pádla pod hladinou tak, že mu stačí jeden záber, aby dosiahol to, čo iní dvoma."
Martikán v Atlante životnou druhou jazdou zlikvidoval zdanlivo neotrasiteľný desaťsekundový náskok (vtedy sa rátalo lepšie z dvoch kôl) a predstihol obhajcu prvenstva z Barcelony 1992, Čecha Lukáša Pollerta: "Má úplne iný štýl ako všetci ostatní pretekári. Trávi na vode viac času ako ja alebo ďalší, čo mu dodáva úžasnú istotu. Nevyniká absolútnou rýchlosťou na rovných úsekoch, ale je s loďou zrastený. Dokáže reagovať na každý poryv vody, bleskovo korigovať prípadnú chybu," povedal na Martikánovu adresu Pollert už po majstrovstvách sveta v Nottinghame 1995, kde sa Michal prezentoval prekvapujúcim bronzovým umiestnením.
Autogram od Foxa
Martikánovi vtedy gratuloval komplimentom o dvadsať rokov starší vzor a najlepší kajakár histórie Richard Fox. Michal bol šťastím bez seba, vypýtal si autogram.
Pollert býval alergický na prívlastok kontroverzný. "Necítim v sebe nič protichodné, nechcem byť ani silou-mocou originálny. Len si myslím svoje. Aj o olympiáde. Neuznávam cirkus, ktorý sa okolo všetkého robí. Športovci sú ohradení vysokým plotom, papaláši používajú vzletný slovník."
Pollert dal najavo svoj postoj k olympiáde aj tým, že na dražbe predal svoje olympijské zlato za štyridsaťtisíc korún, ktoré vyštudovaný lekár venoval na dobročinné účely.
Martikán je naopak klasicky športovo založený, olympijskú medailu vníma ako vrchol štvorročného úsilia. V Atlante nevedel od šťastia zo seba dlho dostať súvislú vetu. "Fantastický životný zážitok. Na skvelú atmosféru vypredaného hľadiska sa nedá zabudnúť. Najmä v spodnej časti bol kontakt s ľuďmi elektrizujúci, každý pretekár sa totálne vydal."
V Sydney na stupňoch s Minčíkom
O štyri roky neskôr v Sydney Martikánovo pádlo nevyletelo nad hlavu. Po piatom čase v prvom kole mu v cieli druhej pohľad smeroval na výsledkovú tabuľu, na ktorej na prvom mieste svietilo meno Francúza Tonyho Estangueta. Náplasťou preňho bolo, že na stupni víťazov sa zišiel s bronzovým krajanom Jurajom Minčíkom.
"Hoci som dal do druhej jazdy všetko ako v Atlante, tušil som, že na prvenstvo to stačiť nebude. Tony si majstrovsky strážil náskok z prvého kola, neurobil zbytočné chyby. Aj striebro je s odstupom času pekné."
Trať v Sydney bola na Martikánov vkus priveľmi ľahká, sedia mu technicky náročnejšie pasáže.
Päťnásobný majster sveta odcestoval do Atén verný osvedčenej lodi z dielne Reného Vajdu v úlohe najväčšieho favorita v kategórii singlistov. "Keď chcem vyhrať, musím sa vyrovnať so všetkým. Aj keby sa trať blížila zjazdárskej." Na štarte nebude chýbať ani obhajca zlata zo Sydney Tony Estanguet, čerstvý víťaz Svetového pohára.
Michal Martikán
Narodený: 18. 5. 1979 v L. Mikuláši
Stav: ženatý
Výška: 170 cm Hmotnosť: 73 kg
Klub: AŠK KTK L. Mikuláš
Tréner: Jozef Martikán
Výsledky - olympijske hry, C1: 1996 - zlato, 2000 - striebro.
Majstrovstvá sveta: 1995 - 3. (C1), 3. (hliadka 3xC1), 1997 - 1. (C1), 1 (3xC1), 1999 - 3. (C1), 6. (3xC1), 2002 - 1. (C1), 4. (3xC1), 2003 - 1. (C1), 1. (3xC1).
Majstrovstvá Európy: 1996 - 5. (C1), 6. (3xC1), 1998 - 2. (C1), 1. (3xC1), 2000 - 4. (C1), 1. (3xC1), 2002 - 5. (C1), 1. (3xC1).
Záľuby: šport, hudba