Vojačka Englandová v tehotenskej uniforme a počas "zábav" v Abú Ghrajbe. FOTO - REUTERS a ČTK/AP
Ona tvrdí, že len počúvala príkazy zhora. Jej bývalý nadriadený však hovorí, že bola neposlušnou vojačkou, ktorá príkazy nerešpektovala. Ona tvrdí, že k mučeniu ich nabádala vojenská polícia. Mali tak vytĺcť z väzňov informácie o pripravovaných útokoch či protiamerickom povstaní. Vyšetrovatelia však dospeli k záveru, že išlo len "o zábavu" vojakov, ktorí si tak krátili noci.
Na základni Fort Bragg celý tento týždeň stojí pred vojenskou porotou vojačka Lynndie Englandová. Jej tvár sa stala symbolom mučenia väzňov v irackej väznici Abú Ghrajb. Najväčší americký škandál z Iraku si všetci pamätajú cez zábery mladej vojačky (21), ktorá s cigaretou v ústach ukazuje na nahých väzňov, alebo jedného ťahá za psí obojok po zemi.
Lynndie Englandová si z Iraku doniesla svetový škandál a dieťa. Okrem mučenia väzňov sa totiž v Abú Ghrajb dala dokopy aj s vojakom Charlesom Garnerom, ktorý vraj prišiel s nápadom, aby sa pri zábavkách s väzňami fotili. Dnes je v šiestom mesiaci. Za normálnych okolností tehotná žena vyvoláva sympatie, u Englandovej to tak nie je. Zábery, na ktorých si v špeciálnej tehotenskej verzii americkej uniformy hladí bruško, nezaberajú. Tie z Iraku boli totiž silnejšie.
Práve jej vzťah s Garnerom má byť jedným z dôkazov, že v Abú Ghrajbe malá skupinka vojakov rozložila morálku. Matthew Bolinger bol v Iraku priamym Englandovej nadriadeným. V stredu súdu opísal, ako neposlúchala jeho rozkazy: odmietla prerušiť sexuálne styky s kolegom, chodila neskoro do služby a predčasne z nej odchádzala. "Mala nedostatky v disciplíne," povedal Bolinger.
Už deň predtým šéf vojenských vyšetrovateľov Paul Artur povedal, že vojaci väzňov ponižovali "jednoducho pre zábavu, a preto, aby sa odreagovali".
Bolinger aj Artur vykresľujú Englandovú a jej kolegov presne podľa obrazu, ktorý načrtla administratíva prezidenta Georgea Busha. Tá od začiatku tvrdí, že mučenie väzňov je len úlet zvrhlých jednotlivcov. Žiaden príkaz vraj neexistoval.
V posledných mesiacoch sa však objavili správy, ktoré hovoria opak. Od svedectiev väzňov až po interné dokumenty z Pentagonu, v ktorých povolili pri výsluchoch naozaj tvrdé metódy. Od nich vraj bolo k mučeniu už len na skok.
Ako je to naozaj s Englandovou? Čo je to za ženu, ktorá mohla robiť také veci? Je isté, že v Iraku sa nesprávala ako poslušné dievča. Jej rodičia ju takú nepoznajú, do Iraku vraj odchádzala ako dobrá dcéra. Trochu viac by mohli ukázať ďalšie dni procesu, keď sa konečne začne brániť aj Englandová. Hrozí jej totiž vyhadzov z armády a až 38 rokov basy.