Zrušenie sociálnych výhod sprevádzali v Rusku tento týždeň veľké protesty. FOTO - REUTERS
Štátna duma včera schválila zákon, ktorým sa končí éra sovietskej sociálnej politiky v Rusku. Zníži životnú úroveň najmenej 10 miliónom najchudobnejších.
Posledná sociálna reforma prezidenta Vladimira Putina je najtvrdšia od začiatku 90. rokov. Zákon o zámene výhod pre niektoré kategórie občanov na finančné kompenzácie podporilo 309 poslancov, proti bolo 118. Vyvolal také búrky, že poslancov musela na pracovisko sprevádzať polícia a dumu pred demonštrantmi chránili zátarasy. Ak zákon schváli v nedeľu i Rada federácie a podpíše prezident, bude musieť byť zmenených ďalších 50 a opravených 200 zákonov. Zákon naplno nabehne od roku 2006.
Nepresvedčivá reforma
Zákon na 761 stranách popisuje, ako si budú od 1. januára 2005 žiť veteráni Veľkej vlasteneckej vojny a Leningradu, likvidátori černobyľskej havárie, invalidi či obete stalinských represií, ktorí dosiaľ bývali takmer zadarmo, neplatili za elektrinu, plyn ani telefón, mohli zadarmo cestovať a raz ročne si dopriať sanatórium platené zo štátnej kasy. Od budúceho roka budú desiatky miliónov občanov namiesto toho dostávať prídavok v prepočte asi od 23 do 96 eur mesačne. Len mesačný lístok na MHD v Moskve vyjde na 700 rubľov. Týždenný pobyt v sanatóriu na 14-tisíc rubľov.
Obhajcovia zákona vzdorujú mnohotisícovým demonštráciám v celej krajine. Putinova popularita klesá. Podľa sociologického centra Levady si 61 percent Rusov myslí, že "štát na nás chce ušetriť".
Liberálni ruskí ekonómovia priznávajú, že komunistického dedičstva sa treba vzdať. Upozorňujú však, že zákon nie je dobre pripravený. Len pripomienky k nemu vážili 3,5 kilogramu. Ešte zásadnejšie je, že kým výhody najchudobnejších obyvateľov sa rušia (30 miliónov Rusov žije pod hranicou životného minima), štátni úradníci si na ne siahnuť nedali. Symbolické bolo, že pri schvaľovaní zákona sa poslanci v sále obklopili bufetom, aby pre hlad nemuseli opúšťať zasadanie. V parlamente sa predáva všetko za minimálne ceny, aké v bežných obchodoch ani nechyrovať. Tovar dotuje štát.
Pretože reforma sa zrodila v Kremli, bolo jasné, že proprezidentské Jednotné Rusko ovládajúce väčšinu dumy ho prijme. Menšina protestovala. "Sú porušené práva 20 miliónov občanov, zaťahujú nás do protiústavného štátneho prevratu," volal Sergej Glazjev, zakladateľ strany Rodina a začal zhromažďovať podpisy za uskutočnenie referenda. Nezávislý poslanec, expredseda dumy Gennadij Selezňov dodal: "Vedci robia experimenty na zvieratách, naša vláda na ľuďoch."
Štátni úradníci po starom
Kým penzisti musia na pobyty v kúpeľoch zabudnúť, 1,7 milióna úradníkov sa naďalej bude rekreovať vo vládnych dačách a sanatóriách (štát im platí dokonca i cestu, ktorá do Soči vyjde na 11 600 rubľov), bývať v služobných bytoch, zadarmo používať mobil (ročne pretelefonuje každý priemerne 72-tisíc rubľov) a liečiť sa vo vládnych klinikách.
Privilégiá ministrov, poslancov a úradníkov v Kremli tvoria ešte významnejšiu položku v štátnom rozpočte. Aká je presne jej výška, sa starostlivo tají. Padol i návrh na zrušenie výhod pre bývalého ruského prezidenta Jeľcina. Neprešiel zo zrejmých dôvodov - museli by byť zrušené privilégiá všetkých budúcich prezidentských dôchodcov a tým sa raz stane aj Putin.