Jej interpretovanie bude zrejme pripomínať stretnutie optimistu a pesimistu - ten prvý vidí pohár, ktorý je do polovice plný, ten druhý sklamane hovorí, že je už spolovice prázdny.
Blair, ktorý je teraz s rodinou na dovolenke na Sardínii, bude istotne optimistom a dokáže si nájsť v správe IPPR argumenty: stále menej ľudí žije v chudobe, Briti sú zdravší, žijú dlhšie a je menej pravdepodobné, že sa stanú obeťou kriminálneho činu.
Kritici však nájdu dostatok argumentov, aby labouristov, ktorí sú pri moci od roku 1997, zasiahli ľavým hákom. Napríklad, že kariéru ešte stále určuje predovšetkým to, do akej sociálnej skupiny patria vaši rodičia a akú máte farbu pokožky.
"Vláda nedostatočne zdôrazňuje a málo verejne obhajuje spravodlivú a rovnoprávnejšiu Britániu. Teraz by mala niečo spraviť pre spravodlivosť a rovnosť šancí, tak ako to spravila vo verejných službách, a mala by zmeniť aj politickú debatu," tvrdí riaditeľ IPPR Nicke Pearce.
Túto kritiku labouristi nemôžu zmietnuť zo stola. Prvá správa IPPR vznikla pred desiatimi rokmi na žiadosť vtedajšieho labouristického predsedu Johna Smitha. Aj v roku 1997 v predvolebnej kampani labouristi často argumentovali štúdiou IPPR. Blair vtedy sľuboval krajinu, v ktorej sa bohatstvo, moc a privilégiá stanú "výhodou mnohých, nie všetkých".
To sa nedeje, respektíve, ide to len pomaly. Bohatstvo 10 percent najbohatších ľudí v rokoch 1990 až 2000 sa ešte zväčšilo. Zo 47 percent všetkého bohatstva v Británii dnes vlastnia už 54 percent.
V žiadnej vyspelej európskej krajine nie sú také nápadné rozdiely medzi okázalým bohatstvom najúspešnejších a chudobnými štvrťami priemyselných miest, ktorých obyvatelia sa po dlhom období úpadku nedokázali vrátiť do pracovného života.
Bola to práve nespokojnosť ľavicovo orientovaných voličov so sociálnou nerovnosťou, čo prinášala labouristom hlasy vo voľbách. Zároveň im bránila, aby sa stali príťažlivými aj pre stredových voličov. Až noví Blairovi labouristi dokázali presvedčiť stredových voličov, ktorých "ukradli" konzervatívcom. O rovnosti šancí už však hovorí menej a inak, ako očakáva ľavicové krídlo labouristov.
"New labour" dnes ráta skôr s voličmi, ktorí čítajú denník Sun a viac ako sociálnu spravodlivosť ocenia nízke úrokové sadzby pri hypotékach.