BRATISLAVA - Včera uplynul presne rok, čo premiér a predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda povedal, že na Slovensku existuje skupinka, ktorá škodí štátu. Premiér vtedy vypovedal aj pred prokurátorom, kde spomínal dve mená: bývalého riaditeľa NBÚ Jána Mojžiša a podnikateľa Miloša Žiaka.
V správe SIS, ktorou premiér argumentoval a ktorá bola zrejme súčasťou bezpečnostného spisu Jána Mojžiša, bola aj veta: "Miloš Žiak je Žid a jeho žena Marina je ruská Židovka, rodená Mesežnikovová."
Žiak podal na jeseň minulého roka žalobu na Najvyšší súd, v ktorej sa domáha rozhodnutia, aby SIS túto vetu vyškrtla, pretože tajná služba nemá podľa neho právo zhromažďovať údaje okrem takých, ku ktorým ju oprávňuje zákon.
"Ak som bol podľa SIS osobou škodiacou štátu, mohli o mne napísať správu, ale nie to, akého som ja alebo moja manželka vierovyznania," hovorí Žiak. Podľa neho dosiaľ nie je známe, že by správa obsahovala aj to, že spáchal nejaký trestný čin, preto nechápe, prečo o ňom SIS zbierala informácie a dala ich premiérovi.
"SIS vyfabrikuje o vás nejakú správu, a keď sa o niekoľko mesiacov ukáže, že v nej nebola žiadna skutočnosť, že ste sa dopustili trestného činu, nemáte právo sa dovolať ospravedlnenia, aj keď vás jej obsah poškodil," povedal Žiak.
Najvyšší súd oslovil v tejto veci SIS. Odpoveď podpísal riaditeľ SIS Ladislav Pittner a namieta v nej "vecnú nepríslušnosť". Okrem toho tvrdí, že SIS sama rozhoduje o tom, aké informácie zbiera a žiadny zákon ich rozsah nevymedzuje.
V odpovedi píše Pittner aj to, že zákon nedovoľuje sprístupniť Najvyššiemu súdu také informácie SIS, ktoré tajná služba považuje ešte stále za potrebné. Nemôže mu poskytnúť žiadaný spis Jána Mojžiša preto, lebo "údaje dosial neboli a nie sú zaradené do evidencie SIS ako nepotrebné na plnenie jej úloh".
Hovorca SIS Vladimír Šimko nechcel odpovedať na otázku, či to, že údaje "nie sú zaradené ako nepotrebné", znamená, že SIS na Mojžišovi, Žiakovi či skupinke stále pracuje.
Žiak sa obrátil aj na Ústavný súd, kde namietal porušovanie Dohovoru o ľudských právach postupom SIS. Súd konštatoval, že žiadosť nie je opodstatnená.
"Súd ešte v januári odmietol jeho žiadosť, pretože neboli vyčerpané všetky možnosti, teda aby najskôr rozhodol Všeobecný súd alebo Úrad na ochranu osobných údajov," povedal hovorca súdu Štefan Németh.
Kauza skupinka otriasla na jeseň minulého roka politickou scénou. Po sporoch v koalícii a proti vôli SMK a KDH vláda odvolala vtedajšieho riaditeľa NBÚ Jána Mojžiša. Ešte predtým premiér Mikuláš Dzurinda odvolal aj ministra obrany Ivana Šimka, aby získal dostatočný počet hlasov vo vláde.
Šimko bol odvolaný aj z funkcie podpredsedu SDKÚ. Neskôr zo strany odišiel a spolu s ďalšími koaličnými poslancami založil Slobodné fórum. Koalícia tak stratila väčšinu v parlamente.
SIS potvrdila, že Mojžišov spis je stále živý
Hovorca SIS Vladimír Šimko potvrdil, že Mojžišov spis nie je založený ad acta.
Prečo ste Najvyššiemu súdu odpovedali, že nie je kompetentný konať vo veci žaloby Miloša Žiaka voči SIS, ktorý od vás požaduje napríklad spis Jána Mojžiša?
"Komunikovali sme v tejto veci so súdom, odvtedy uplynulo niekoľko mesiacov. Neviem, čo sa ďalej deje, lebo súd nás už neoslovil. Vyslovili sme právny názor, v súvislosti s podaním. Súd nám nedal zatiaľ vedieť, či sa s naším názorom stotožnil, alebo ho neprijal."
Prečo nechcete Najvyššiemu súdu dať spisy, ktoré si žiada a odvolávate sa na to, že spis nie je uložený ako nepotrebný?
"Taká je dikcia zákona. SIS, ak spis nie je uložený, nemôže ho sprístupniť nikomu."
Znamená to, že ak je spis živý, neexistuje žiadna inštitúcia na Slovensko, teda ani súd, ktorý by si ho mohol vyžiadať?
"Súd je od toho, aby rozhodol, my sme svoj právny názor napísali."
Oplatí sa vás pýtať, či pracujete na osobe s menom Ján Mojžiš?
"Nemôžem, všetci máme právo, aby bola naša osoba chránená na maximálnu možnú mieru."
Veta, ktorú Žiak namieta, je teda v spise, ktorý o ňom vediete, pretože to v odpovedi pre súd nespochybňujete.
"Ako on prišiel k tomu, že tá veta tam je?" (rk)
Z odpovede SIS pre Najvyšší súd
Konanie SIS nie je v tomto prípade postupom ústredného orgánu štátnej správy (žaloba sa na to odvoláva), na ktorého preskúmanie by bol vecne príslušný Najvyšší súd.
Poslanec Smeru Róbert Kaliňák, ktorý sa zaoberá bezpečnostnou problematikou a zverejnil mená členov "skupinky" si myslí, že "súd sám posúdi, či je kompetentný a ak začal vo veci konať, tak SIS mu nemá radiť, čo môže a čo nie".
Žiadne ustanovenie zákona o SIS nevymedzuje rozsah, obsah, informácií relevantných na plnenie úloh SIS.
Je v kompetencii SIS, aké informácie a v akom rozsahu je nevyhnutné získavať sústreďovať a vyhodnocovať, aby bolo možné dosiahnuť sledovaný účel.
Kaliňák si myslí, že SIS nemá čo písať do spisu, či je človek biely, alebo čierny, pretože to nesúvisí s tým, či je vinný, alebo nie. "Má získavať iba informácie o jeho prípadnej trestnej činnosti."
Žalobca (Žiak) odkazuje na článok, ktorý vychádza zo správy, ktorá je utajená.
Podľa SIS je pravdepodobné, že orgány činné v trestnom konaní, dospejú ku konštatovaniu, že tento skutok (zverejnenie správy) naplňujúci skutkovú podstatu trestného činu sa stal a vyvodia zodpovedné dôsledky voči konkrétnym páchateľom.
Kaliňák je prekvapený tým, že SIS tuší, ako vyšetrovanie dopadne a ako rozhodne súd.
SIS hovorí, že ak by sme dopustili, že súdy sa budú zaoberať žalobami, ktoré majú pôvod a dôkazy nachádzajú spáchaním trestného činu, išlo by o závažný krok justičnej praxe. Výchova občanov na zachovávanie všetkých zákonov by nemohla byť podľa SIS účinne uskutočňovaná.
Kaliňákov komentár: "Súdu je jedno, akým spôsobom bola vec zverejnená, to majú vyšetrovať príslušné orgány. O výchove občanov by som na mieste SIS nehovoril."
Údaje v spravodajskom spise týkajúce sa Jána Mojžiša dosiaľ neboli a nie sú zaradené do evidencií SIS ako nepotrebné pre plnenie úloh.
SIS upozorňuje, že zákon jej nedovoľuje umožniť prístup k údajom, okrem tých, ktoré už nie sú pre SIS potrebné, nikomu, ani súdu.
Podľa Kaliňáka to znamená, že Mojžišov spis je stále živý a na jeho osobe SIS stále pracuje. "Tajná služba môže požiadať o utajenie spisu súd, ale ten musí konať, ak bola podaná žaloba na podozrenie, že sa stal trestný čin. Nemôže pripustiť, aby nezákonnosť pokračovala."