Podľa júlového prieskumu agentúry Medián predbehol opozičný Fidesz vládnu Maďarskú socialistickú stranu až o 20 percent. Ide o dlhodobý trend a dlhodobý je aj spor vnútri socialistickej strany, ako tento trend zvrátiť. Jej súčasťou by každopádne mali byť aj zmeny na vládnych postoch, ktoré na august avizoval premiér Péter Medgyessy.
Sociálni demokrati v roku 2002 tesne vyhrali parlamentné voľby a vďaka dvom "stodňovým programom" navyšovania platov a sociálnych dávok potom prevalcovali opozíciu aj v komunálnych voľbách.
Odvtedy sú však socialisti v defenzíve. Peniaze na rozdávanie došli a strana iba reaguje na čoraz populistickejšie požiadavky opozičného Fideszu. Reformy, ktoré Medgyessy avizoval ešte pred nástupom do funkcie, zostali väčšinou sľubmi.
Bohatý minister
Jedným z ministrov, o odchode ktorých sa už dlho špekuluje, je minister športu a mládeže Ferenc Gyurcsány. Ministrom je od mája minulého roku. Cez víkend oznámil, že premiérovi sám ponúkol rezignáciu. Medgyessy mu odchod rozhodne nevyhováral. Povedal iba, že sa rozhodne na konci augusta. Dovtedy sa vraj minister má zaoberať olympiádou. Komentátori z toho vyvodili, že za neho už hľadá náhradu.
Gyurcsány pôsobil medzi socialistickými politikmi od začiatku ako päsť na oko. Bývalý funkcionár komunistického zväzu mládeže sa po nedobrovoľnom odchode z politiky na začiatku 90. rokov vypracoval na jedného z najbohatších maďarských podnikateľov. (Socialisti tak do vlády poslali najbohatšieho ministra od roku 1989. Medgyessy je najbohatším maďarským premiérom od pádu komunizmu.)
Konkurent
Napriek úspechu v podnikaní ho to ťahalo späť do politiky. Od roku 2001 patril k Medgyessyho hlavným poradcom, jeho ambície však smerovali vyššie. Nevylučoval, že ašpiruje na post predsedu socialistov a výhľadovo dokonca na post premiéra. Pasoval sa do role maďarského Tonyho Blaira, ktorý stranu zmodernizuje a urobí z nej protrhovú sociálnu demokraciu západného strihu. Väčšina strany ani jej aparátu však po tom asi netúži. Verejná kritika pomerov Gyurcsánya ho vzdialila aj od Medgyessyho. Ako typický postkomunistický podnikateľ navyše pri hromadení majetku siahol ku kontroverzným praktikám, čo na neho opozícia okamžite vytiahla.
Socialisti sú schopní na základe neúprosných makroekonomických dát presadiť aj bolestné ekonomické reformy (dôkazom sú Bokrosove balíčky z roku 1995), robia tak, ale vždy so škrípaním zubov a vedie to k vnútrostraníckym krízam.
V očiach väčšiny potenciálnych voličov strany aj jej aparátnikov Gyurcsánya jednoducho diskvalifikoval jeho majetok a manažérske vystupovanie. Ich predstava o ľavicovom lídrovi je jednoducho iná a Medgyessy sa im podľa všetkého podriadi. Navyše sa tak zbaví potenciálneho konkurenta.