Dary sú od nepamäti nielen formou hmotnej podpory, ale predovšetkým spôsobom prejavovania, utužovania a zvýrazňovania vzťahov medzi ľuďmi. Nemožno však zabúdať na vzájomný vzťah medzi darcom a obdarovaným, a pri darovaní nájsť primerane taktnú formu a zdôvodnenie, ktoré vylučujú prípadnú stiesnenosť z prijatia darčeka, tvrdia v knihe Lexikón slušného správania autori František Chorvát a Juraj Orlík. Pred nákupmi darčekov je vhodné napísať si zoznam všetkých, ktorých chceme obdarovať. Nájsť krásny darček je umenie, vyžaduje si to čas, pozornosť, uvažovanie a… peniaze. Tie však na upútanie darčekom nie sú najdôležitejšie.
Nič nepokazí malý darček. Niekedy práve naopak. Niekedy kytička kvetov alebo drobnosť urobí väčšiu radosť ako drahý dar. Dar sa totiž nestáva cennejší vyššou cenou. Na to, aby sme zvolili vhodný dar, je dôležité poznať záľuby, povahu, často aj skutočné potreby toho, koho chceme svojou pozornosťou potešiť. Tiež je netaktné spomínať, za koľko sme darček kúpili, píše Lexikón slušného správania a radí, že vždy sa treba rozhodnúť, či chceme darovať praktický predmet, alebo je vhodnejšie kúpiť niečo, čo poteší práve tým, že neuspokojuje každodennú potrebu. Neoplatí sa kupovať darček v poslednej chvíli, lebo sa môže stať, že v časovom strese vyberieme nevhodný predmet, alebo ak aj presne vieme, čo chceme, nebudeme môcť darček zadovážiť. Lexikón radí pozornosť treba venovať aj výberu daru. Spodnú bielizeň, pančuchy a ostatné predmety osobnej potreby možno darovať len blízkym osobám. Vhodným darčekom je kravata, šál, vreckovky, rukavice, peňaženka. Vzdialenejších príbuzných potešia knihy, pekný listový papier, výrobok z keramiky, písacie potreby, fajčivo. Nesnažte sa darom však niekoho prekvapiť.
Dôležitý je aj spôsob balenia darčekov. Aj skromnejší predmet môže pôsobiť efektne, ak je atraktívne zabalený. Keď sú darčeky nakúpené, zaobstarajte si ozdobný papier, mašličky. Vhodný je blýskavý papier alebo papier s vianočnými motívmi, prípadne darčeková taška. Radosť z darčekov znásobí venovanie.
Nikdy si nepleťme dar ako znak priateľstva a úcty s darom, ktorý má byť úplatkom. Dar má vždy utužiť vzťahy medzi ľuďmi. Preto dary darujeme a prijímame tak, aby splnili tento účel, píše František Chorvát a Juraj Orlík. (bž)