
Z expozície Ingrid Višňovskej. FOTO - MÁRIA BALOGHOVÁ
a svoje jubileum.
Založenie vlastnej galérie v priestoroch Vysokej školy výtvarných umení inicioval v roku 1991 jej prvý ponovembrový rektor Jozef Jankovič. Odvtedy sa v novobarokovom Pálffyho paláci na Hviezdoslavovom námestí vystriedali desiatky výstav špičkových profesionálnych umelcov (v poslednom čase napríklad Adriena Šimotová či Josef Pleskot z Česka, Rakúšania Adolf Frohner a Leo Zogmayer, Švajčiar Quido Sen či Slovenka Ilona Németh), ale - čo bolo kľúčovým motívom vzniku galérie - aj mnohých poslucháčov školy.
„Ročne máme zhruba desať výstav, z ktorých vždy polovica patrí našim poslucháčom,“ hovorí nová riaditeľka galérie Erika Trnková. Naposledy to bola výstava U2 Ingrid Višňovskej a Gordany Zlatanovičovej v kurátorskej koncepcii Bohunky Koklesovej. Kým Zlatanovičová svojou prezentáciou formou muzeálnych vitrín so „spomienkami zo života“ pripomínala naliehavosť významu umenia nezabúdania, Višňovská sa popri príbuznej problematike návratu ku koreňom ľudstva, ilustrovanom obrovským počítadlom so suchými kúskami chleba, prezentovala aj expozíciou intímneho interiéru. Ten sprostredkúval jej hľadanie hraníc medzi medzi svetom vnútorným a vonkajším svetom, individuálnym a spoločným.
Škola financuje časť projektov, no študenti si sami popri tom zháňajú ďalšie prostriedky pomocou grantov. „Študenti si svoje výstavy pripravujú a prihlasujú do výberového konania sami,“ vysvetľuje rektor VŠVU Ján Hoffstädter. „Samozrejme, môžu a neraz pritom spolupracujú so svojimi pedagógmi, no snažíme sa, aby sa individuálne venovali aj takýmto aktivitám.“ Na druhej strane je to pre nich výhoda dostať sa k vlastnej výstave už počas štúdia, navyše vo výstavnom priestore, ktorý nie je „len“ študentský, ale ktorého imidž spoluvytvárajú renomovaní umelci.
Hoci existencia galérie v rámci výtvarníckej školy sa zdá samozrejmosťou, nie vždy je to tak. A už vôbec nie každá škola sa môže pochváliť takýmito špecifickými priestormi a príťažlivou lokalitou v historickom jadre mesta. „Ďalšími mladými výtvarníčkami, ktoré tu majú šancu predstaviť svoju tvorbu, sú Mária Čorejová a Michaela Nociarová. Ich multimediálny projekt Spoločná hladina bude mať vernisáž 6. decembra,“ dodáva riaditeľka galérie Erika Trnková.
ALEXANDER BALOGH