BRATISLAVA – V krátkom čase sa na Slovensku objavili štyri prípady šialenstva kráv. Minister pôdohospodárstva Pavel Koncoš sa k nim už vyjadrovať nechce. „Minister poveril všetkými mediálnymi aj odbornými výstupmi o BSE Štátnu veterinárnu správu,“ povedal jeho hovorca Fedor Mikovič.
Pred polrokom, keď nás Európska únia zaradila medzi najrizikovejšie krajiny s pravdepodobným výskytom BSE, však minister tvrdil, že ide o nekalú hru politikov Európskej únie.
Komisárovi Európskej únie Davidovi Byrnovi poslal Koncoš pred polrokom aj protest proti zaradeniu Slovenska do tretej rizikovej skupiny s tým, že stanovisko komisie je účelové a poškodzujúce záujmy Slovenskej republiky.
„Minister myslel obchodné dosahy rozhodnutia Európskej únie. Poľnohospodársky komisár Franz Fischler minulý týždeň na stretnutí s ministrami asociovaných krajín povedal, že BSE sa stáva úplne bežným ochorením v Európe aj vo svete, netreba z toho robiť politické ani žiadne iné aféry a treba sa pustiť do zápasu s BSE, čo je vec veterinárov,“ tvrdí dnes ministrov hovorca.
Podpredseda vlády Pál Csáky si myslí, že minister Koncoš by si mal priznať svoj omyl. „Pavel Koncoš nemôže za to, že aj na Slovensku je BSE. Ale v každom prípade je to vážna vec a najvyšší politický predstaviteľ rezortu by sa mal vyjadriť k svojim tvrdeniam spred polroka. Niektorí politici sa aj smerom k Európskej únii správajú trochu detinsky a možno naivne. Ak špičkový politik niečo také vyhlási, asi by sa patrilo povedať – prepáčte, mýlil som sa.“
Odborníčka na pomalé vírusové infekcie Eva Mitrová z Ústavu preventívnej a klinickej medicíny hovorí, že v rámci strednej Európy v porovnaní s Českom a Slovinskom máme menej otestovaných kráv, ale oproti Poľsku a Maďarsku sme ich testovali viac. „V Čechách je približne päťnásobne väčší počet otestovaných a zatiaľ mali dva pozitívne nálezy. Je pozitívne a dôležité, že minister pôdohospodárstva na rozdiel od iných odborníkov pripúšťa, že kravy sa mohli nakaziť krmivom. Aj geografické rozmiestnenie nakazených kráv napovedá, že treba veľmi detailne analyzovať krmivo a mali by sme zabudnúť na teórie, že ide o sporadické alebo genetické prípady.“ RICHARD FILIPKO