
ILUSTRAČNÉ FOTO SME – ĽUBOŠ PILC
BRATISLAVA – Avizované zdražovanie cigariet, ku ktorému nás pod zámienkou „harmonizovať výšku spotrebných daní“ núti Európska únia, narazilo na odpor daňových poplatníkov. Ich združenie nesúhlasí s návrhom ministerstva financií zvýšiť daň už od budúceho roku. Cena cigariet sa pre spotrebiteľa po skončení prechodného obdobia, teda tri, resp. päť rokov po vstupe do EÚ, viac ako zdvojnásobí.
„Uvedomujeme si, že zvýšenie dane je nevyhnutnou podmienkou na vstup do únie. Jej splnenie je však povinné až po skončení prechodného obdobia, čiže reálne najskôr v roku 2007. Nesúhlasíme preto s návrhom, aby sa daň a tým aj celkové daňové zaťaženie občanov zvyšovali už od budúceho roku,“ tvrdí Martin Chren zo Združenia daňových poplatníkov Slovenska.
Ministerstvo financií sa podľa neho „snaží zneužiť súčasnú situáciu, aby namiesto pristúpenia k nutným reformám mohlo ďalej iba plátať diery vo verejných financiách vyššími daňami“.
Rezort financií sa tomuto obvineniu ostro bráni. „Nenavrhujeme zvyšovanie spotrebnej dane svojvoľne. V negociačnej pozícii je požiadavka dosiahnuť minimálne 57-percentné daňové zaťaženie cigariet. Súčasné daňové zaťaženie je 29,4 percenta. Dosiahnutie 57-percentného zaťaženia v jednom roku by mohlo znamenať rast cien o 110 percent, čo by malo nielen sociálne, ale aj ekonomické dôsledky,“ obhajuje daňovú politiku ministerky Schmögnerovej jej hovorca Peter Papanek.
Ministerstvo sa pri vypracovaní návrhu postupného zdražovania cigariet riadilo odporúčaniami domácich výrobcov a dovozcov. Tí sa obávajú, že v prípade rastu spotrebnej dane v poslednom roku prechodného obdobia by cenový šok viedol k zvýšeniu miery pašovania ukrajinských cigariet.
O koľko by mohlo vzrásť pašovanie cigariet, ak by sa zvýšili dane počas jedného roku, si netrúfa odhadnúť ani Colná správa. Z vyjadrenia jej hovorkyne Silvie Balážikovej vyplýva, že pašeráctvo by malo začať prekvitať už v budúcom roku, teda po prvom čiastkovom zvýšení spotrebnej dane.
„Už sa na to pripravujeme. Vycvičili sme psy špeciálne na odhaľovanie tabakových výrobkov a tabaku. Tie psy sú už nasadené a pred pár dňami zachytili niekoľko stotisíc cigariet na ukrajinských hraniciach,“ povedala Balážiková. Drvivá väčšina – približne 95 percent pašovaných cigariet pochádza z Ukrajiny.
Združenie daňových poplatníkov upozorňuje, že podľa príkladu EÚ je dôležité preberať najmä opatrenia s pozitívnym vplyvom na daňových poplatníkov, a nielen také, ktoré zvýšia ich daňové zaťaženie. Kúpna sila občanov krajín únie je omnoho vyššia ako na Slovensku. Kým priemerný občan EÚ aj napriek vyšším spotrebným daniam musí na jednu škatuľku cigariet pracovať 15 minút, priemerný Slovák robí na tú istú škatuľku hodinu. „A to ešte pred zvýšením daní!“