BRATISLAVA – Národná banka Slovenska (NBS) včera podľa očakávaní ponechala všetky svoje úrokové sadzby na nezmenej úrovni. Po posledných priaznivých údajoch o vývoji inflácie sa síce analytici zhodli, že centrálna banka má ešte priestor na mierne uvoľnenie menovej politiky, na konzervatívnejší prístup ju ale vyzval Medzinárodný menový fond. Na posledné zmeny vo svojej úrokovej politike sa NBS odhodlala v marci.
Doterajší vývoj inflácie je podľa centrálnej banky „v súlade s očakávaniami“. Podľa údajov Štatistického úradu SR vykázala októbrová inflácia už tretí pokles za sebou, keď zo septembrovej úrovne 7,4 percenta poklesla na 7,1percenta. „V posledných mesiacoch roka by mal byť vývoj jadrovej, ako aj celkovej inflácie naďalej ovplyvňovaný nevýraznými dopytovými tlakmi pri súčasnom znižovaní nákladových faktorov,“ vyhlásila NBS. Ich pokles ilustrovala na vývoji cien priemyselných výrobcov, ktorý od júla do septembra vykazoval medzimesačný pokles a od marca aj znižovanie medziročného tempa rastu.
Banka predpokladá, že infláciu by v nasledujúcich mesiacoch mohlo tlmiť aj prípadné znižovanie cien pohonných látok spôsobené zlacnením ropy na svetových trhoch, ako aj cien potravín. Aj z tohto dôvodu by ekonomiku nemali čakať žiadne cenové šoky. Predpokladá preto, že koncoročná miera inflácie sa bude pohybovať okolo dolnej hranice intervalu 6,7 až 8,2 percenta.
Banková rada NBS pripustila aj možnosť vzniku tlakov na oslabenie koruny. Dôvodom jej obáv je neustávajúce prehlbovanie deficitu bežného účtu platobnej bilancie, spôsobované najmä prudko rastúcim schodkom zahraničného obchodu. „Vysokú dynamiku si naďalej udržuje investičný dovoz. Na deficite zahraničného obchodu sa súčasne podieľa aj dovoz surovín a polotovarov, ako aj dovoz spotrebného tovaru. V prípade znižovania prebytku kapitálového a finančného účtu by pri pokračujúcej dynamike rastu schodku bežného účtu mohli vzniknúť tlaky na výmenný kurz slovenskej koruny,“ vyhlásila centrálna banka.
MICHAL NALEVANKO