Celsius – astronóm, ktorý vynašiel moderný teplomer

Meno Celsius pozná každý z označenia stupnice merania teploty. Možno nezaškodí oprášiť si vedomosti zo školských lavíc. Takže: Anders Celsius bol švédskym vedcom, ktorý si pri svojich výskumoch zostrojil vlastnú pomôcku na meranie teploty. Nebol prvý.


FOTO - ARCHÍV



Jeho stupnica sa však ujala na celom svete - prakticky s výnimkou Ameriky vernej Fahrenheitovi. Celsiov teplomer bola sklená rúrka naplnená ortuťou reagujúcou na zmenu teploty zmenou objemu. Dva pevné body pripojenej stupnice odvodil Celsius od bodu varu a bodu mrznutia vody. Anders Celsius prišiel na svet pred tristo rokmi - 27. novembra 1701.

Narodil sa vo švédskej Uppsale a vedeckú dráhu mal predurčenú. Nielen remeslo, ale aj záujem o vedu sa totiž v tých časoch často dedil z otca na syna. Celsius je latinský výraz pre pôvodné rodové meno Högen, čo znamená fara. Malému Andersovi dali meno po oboch starých otcoch - a obaja boli profesormi na uppsalskej univerzite. Magnus Celsius bol matematikom, Anders Spole astronómom. Otec Nils Celsius bol profesorom astronómie. Syn sa rozhodol pre otcov odbor. Už od detstva vynikal v matematike. Profesorom astronómie sa stal ako 29-ročný.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Anders Celsius sa pustil do mnohých projektov, ktoré zďaleka nesúviseli len s astronómiou, hoci svoju srdcovú záležitosť - vesmír a hviezdy - nikdy nezaprel. Ako mladý profesor precestoval Európu, navštívil prakticky všetky významné observatóriá a zoznámil sa so svojimi zahraničnými kolegami. V Uppsale pobudol po návrate len krátko - francúzsky kolega Pierre Loius Moreau de Maupertuis ho v roku 1736 zlákal na slávnu expedíciu do Torney, najsevernejšie položeného miesta Švédska. Cieľom výpravy bolo zmerať tam dĺžku jedného stupňa zemepisnej dĺžky a porovnať ju s meraniami podobnej expedície v Peru. Merania potvrdili, že Zem je na póloch sploštená. Celsius bol jediným astronómom výpravy a účasť na nej ho preslávila.

Astronómovia sa v tých časoch venovali i zemepisným a meteorologickým pozorovaniam. Celsius napríklad zistil, že hladina mora na pobreží Škandinávie klesá - vysvetľoval si to vysokým vyparovaním vody. Spolu s asistentom Olofom Hiorterom pozoroval magnetické účinky polárnej žiary - keď zistili, že spôsobuje vychýlenie ihly kompasu. Celsius sledoval zatmenia Slnka, zvlášť sa venoval meraniu intenzity žiarenia hviezd. Vypracoval si vlastný fotometrický systém. Šlo o tabuľky z priehľadného skla, ktoré ukladal na seba proti svetlu hviezdy, až kým lúč úplne nezadržal.

SkryťVypnúť reklamu

Teplomer vynašiel Celsius vďaka svojim meteorologickým pozorovaniam. V tom čase už existovalo niekoľko systémov merania teploty. Celsia však možno uznať ako prvého, kto dôkladne otestoval vlastnosti dvoch pevných bodov svojej stupnice a definoval medzinárodne uznávanú teplotnú škálu na vedeckom základe. Za základ si vybral teplotu vody. Snažil sa dokázať, že bod mrazu nezávisí od zemepisnej šírky - ani od atmosférického tlaku. A zistil, že naopak bod varu je od tlaku závislý - čím je tlak nižší, tým nižšia je teplota, pri ktorej voda vrie.

Celsius sa snažil vyhnúť v stupnici záporným číslam. Preto mala pôvodná Celsiova škála opačné „garde“ - ako bod sto slúžil bod mrazu, bod varu vody bol bodom nula. Stupnicu nedlho po vedcovej smrti postavili z „hlavy na nohy“. Voda teda dnes vrie pri stovke a mrzne na nule.

SkryťVypnúť reklamu

Anders Celsius stihol za svoj krátky život načať mnoho projektov a nie každý dokončiť. Stačil napísať populárnu učebnicu Aritmetika pre švédsku mládež. Už menej sa vie, že písal básne. V jeho pozostalosti sa našiel náčrt sci-fi románu odohrávajúceho sa na hviezde Sírius.

Podarilo sa mu zohnať sponzorov a v roku 1741 si otvoril v rodnej Uppsale Celsiovo observatórium. Existovalo ešte viac než sto rokov po jeho smrti. Jeho zakladateľ sa z neho tešil len tri roky. Zomrel na tuberkulózu len ako 42-ročný. Pochovali ho vedľa starého otca Celsia v kostole Gamla Uppsala.

BAŠA JAVŮRKOVÁ

Zajtra - Alžírčania odhlasovali zákaz strán islamu

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 7 445
  2. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 6 290
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 5 037
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 4 352
  5. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 704
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 2 407
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 007
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 782
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu