Zákony nekladú klonovaniu medze.

Pobúrený je Vatikán a všetky cirkvi sveta a proti klonovaniu ľudských embryí je aj americký prezident George Bush a Brusel. Napriek odporu všetkých autorít sveta však v súčasnosti neexistujú prostriedky, ako zastaviť tento druh výskumu, ak je financovaný


Michael West z americkej spoločnosti Advanced Cell Technology oznamuje medzník vo výskume klonovania i v etike vedy: vyklonovanie ľudského embrya. FOTO - REUTERS



zo súkromných zdrojov - ako napríklad ten, ktorý robí americká spoločnosť Advanced Cell Technology Inc (ACT). Výskum, ktorý vyústil do naklonovania ľudského embrya a ktorý vyvolal búrlivú diskusiu po celom svete. Tento objav však možno zrýchli aj prácu na zákonoch kladúcich bariéry vedeckému výskumu - ktorý legislatívu svojím tempom významne predstihol.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Zvieratá boli opakovane klonované od roku 1996, keď vedci vyklonovali ovcu Dolly, a vytvoreniu klonovaného ľudského embrya nestáli v ceste žiadne technické prekážky. Tím ACT postupoval podľa modelu použitého na zvieratách. DNA ľudskej bunky odobranej z kože darcu bola implantovaná do ľudského vajíčka, z ktorého bol predtým odstránený genetický materiál. Vajíčko sa začalo deliť, akoby bolo oplodnené spermiou - potom vedci proces zastavili.

Cirkvi búšia na poplach

Vatikán ostro odsúdil vyklonovanie ľudského embrya ako „manipuláciu s ľudským životom“. „Život nemožno vytvoriť svojvoľne v určitom štádiu vývoja embrya,“ uvádza sa vo vyhlásení Vatikánu. Podľa Vatikánu má byť embryo vyklonované americkými vedcami považované za ľudskú bytosť s rovnakými právami ako všetci dospelí ľudia. Arcibiskup Javier Lozano Barragan, riaditeľ biotechnologického inštitútu Katolíckej univerzity v Ríme, sa búri hlavne proti tomu, že „kvôli dosiahnutiu cieľa, ktorý je sám osebe dobrý, sa musí zničiť embryo“.

SkryťVypnúť reklamu

Ruská pravoslávna cirkev zašla ešte ďalej. Pohrozila ruským vedcom, že ak sa budú venovať podobnému výskumu, hrozí im exkomunikácia. Rovnako aj tým, ktorí v rámci liečby prijmú klonované bunky.

Americká dilema

„Prezident je na sto percent proti akémukoľvek klonovaniu ľudských embryí,“ citovala televízia CNN poradcu amerického prezidenta Georgea Busha. Kongres už dlhšie pracuje na zákone, ktorý by postavil klonovanie ľudí mimo zákona. Jediným obmedzením, ktoré sa v súčasnosti v USA vzťahuje na výskum klonovania ľudských bytostí, je zákaz využívania verejných zdrojov na tento účel. Súkromné spoločnosti nečelia žiadnym obmedzeniam. Snemovňa už zákaz tohto druhu výskumu podporila, Senát sa zatiaľ takouto legislatívou nezaoberal.

Rovnako je na tom európska legislatíva. Európska komisia odmietla klonovanie ľudských embryí - ale jediné, čo môže v tejto oblasti urobiť, je odmietnutie financovania takýchto projektov. Legislatíva v tejto oblasti je totiž v kompetencii jednotlivých členských štátov. Iba Španielsko, Taliansko a Grécko ratifikovali tzv. oviedsku deklaráciu zakazujúcu klonovanie ľudských embryí. Francúzsko, Holandsko, Dánsko, Fínsko, Portugalsko, Luxembursko a Švédsko dokument zatiaľ len podpísali a Rakúsko, Belgicko, Británia a Nemecko k nemu zatiaľ vôbec nepristúpili. V Írsku je akákoľvek manipulácia s ľudskými embryami zakázaná ústavou.

SkryťVypnúť reklamu

Vedecky málo významné

Britskí vedci, ktorí vyklonovali ovcu Dolly, si myslia, že technológia použitá americkými vedcami nemá veľké využitie. „Je takmer nemožné zistiť, ako sú ďaleko, ale správa, ktorú zverejnili, nenaznačuje, že túto techniku nemožno okamžite použiť,“ uviedol Ian Wilmut z Roslinovho inštitútu v Edinburghu.

Kontroverzný taliansky gynekológ Severino Antinori, ktorý sa venuje podobnému výskumu, si zas myslí, že mu americkí vedci ukradli nápad. Má v úmysle naklonovať ľudské embryo na reprodukčné účely v priebehu šiestich mesiacov.

(kl, čtk, tasr)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 7 446
  2. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 6 292
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 5 037
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 4 353
  5. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 704
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 2 406
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 005
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 782
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu