
Obyvatelia Košíc, ktorým nie je ľahostajné, kto bude po voľbách riadiť VÚC Košického kraja, včera do polovice zaplnili veľkú zasadačku magistrátu mesta, aby osobne vyspovedali desiatich najhorúcejších kandidátov na kreslo „župana“. Akciu pod názvom Mega Klub Košického večera pripravila redakcia najstarších košických novín. Až na jedného vážneho kandidáta sa na verejnej konfrontácii svojich schopností zúčastnili všetci pozvaní.
FOTO TASR – S. PÍSECKÝ
BRATISLAVA – Ľudia sú k regionálnym voľbám apatickí. Väčšina nemá jasno ani v najzákladnejších otázkach, hoci voliť sa bude už najbližšiu sobotu.
Politici sa na mítingoch dozvedajú, že ľudia netušia ani len to, akým systémom sa bude voliť. „Stretla som sa dokonca aj s názorom, že voľby budú neplatné pri účasti nižšej ako 50 percent,“ povedala poslankyňa Oľga Keltošová (HZDS).
Strany zvolili pre volebnú kampaň väčšinou podobnú taktiku. Okrem skromnej inzercie v novinách podporujú kandidátov na stretnutiach s občanmi hlavne známe tváre z politiky – prevažne poslanci Národnej rady.
Na stretnutia však občania veľmi nechodia. „Z ľudí cítiť apatiu,“ povedal poslanec Ladislav Orosz (SDĽ).
Voliči sú málo informovaní aj preto, že kampaň pred regionálnymi voľbami nemohla byť v rozhlase ani v televízii. Oslovení poslanci Národnej rady sa zhodli v tom, že zákaz volebnej kampane v elektronických médiách môže znížiť účasť občanov na voľbách.
Július Brocka (KDH) to priznal tiež, ale nepovažuje to za také veľké nešťastie: „Práve naopak – všetci majú rovnaké možnosti. Prezentácia cez elektronické médiá totiž už nie je len vecou sily kandidáta, ale najmä jeho finančného zázemia. V týchto voľbách sú všetci rovnocenní.“
Podľa Bélu Bugára (SMK) výpadok elektronických médií vo volebnej kampani má vplyv aj na vnímanie regionálnych volieb. „Možno preto si ľudia myslia, že tieto voľby nie sú také dôležité. Z určitého hľadiska sú však dôležitejšie ako parlamentné.“
Politici si myslia, že hoci platí zákaz volebnej kampane, verejnoprávna televízia mohla odvysielať aspoň všeobecnú inštruktáž, akým spôsobom sa bude voliť.
Účasť v regionálnych voľbách pravdepodobne nebude vysoká. Sociológovia predpokladajú, že voliť príde od 30 do 50 percent voličov.
Nízka účasť voličov umožní výraznejšie sa presadiť hlavne stranám s disciplinovanými voličmi. Medzi ne patria hlavne HZDS, SMK a KDH. Predpokladaná nízka účasť voličov umožní voľbu predsedu VÚC (župana) v prvom kole aj pri všeobecne nevýraznej podpore. Keby k urnám prišlo 35 percent voličov (údaj porovnateľný s podobnými voľbami v Čechách), na zvolenie župana v Trnavskom samosprávnom kraji (okolo 550-tisíc obyvateľov) by v prvom kole mohlo stačiť už 95-tisíc hlasov.
PETER KUNDER