Odstupujúci premiér Špidla (vľavo) sa pri vtipkovaní s prezidentom môže smiať naplno. Jeho nástupca Stanislav Gross musí zachovávať dekórum. FOTO - ČTK
vláde.
Prezident, ktorý nespokojnosť s novým kabinetom príliš neskrýva, sa s niektorými navrhovanými ministrami chce stretnúť. Skladať sľub do jeho rúk bude zrejme vláda zajtra alebo až vo štvrtok. Svoje pochybnosti o vláde a kríze v sociálnej demokracii včera zverejnil vo svojej úvahe na osobnej internetovej stránke.
Klaus sa včera na Pražskom hrade lúčil s vládou Vladimíra Špidlu a vystúpenie prešpikoval osobnými poznámkami o odchádzajúcej vláde i svojom predchodcovi. Nepriame vysvedčenie dali podľa prezidenta kabinetu voľby do Európskeho parlamentu, v ktorých vládni sociálni demokrati i unionisti utrpeli drvivú porážku.
Prezident poznamenal, že keď rozlúčku s vládou na Hrade plánoval, nečakal, že sa väčšina z odstupujúcich ministrov objaví aj v novej vláde. Vládu opustí zrejme len Špidla, vicepremiér Petr Mareš a ministri obrany a zdravotníctva Miroslav Kostelka a Jozef Kubinyi.
Vláda v Česku predčasne rezignovala druhýkrát. "Prvýkrát nebola pozvaná do tejto budovy na poďakovanie," uviedol Klaus, ktorý bol v tom čase premiérom a prezidentom jeho dlhoročný politický rival Václav Havel.
Premiér a šéf ČSSD Gross bol včera pri podpisovaní koaličnej zmluvy presvedčený, že jeho vláda vydrží až do riadnych volieb v roku 2006. Nepochybuje, že ruku za ňu zdvihne aj všetkých 70 poslancov sociálnej demokracie, hoci niektorí majú k jej personálnemu zloženiu výhrady. "Som si istý, že sociálna demokracia bude v snemovni hovoriť 70 hlasmi, a na to som ochotný staviť čokoľvek," vyhlásil Gross.
Zmluva okrem programu obsahuje pravidlá koaličnej spolupráce a rozdelenie vládnych kresiel, ktorých je 18, teda o jedno viac než v Špidlovej vláde. (mch, čtk)
Prezident a Špidla si vysvetľovali, ako sa behá štafeta
Václav Klaus síce Špidlovej vláde poďakoval za dvojročnú prácu, ale kritiku príliš neskrýval. Hoci odstupujúci kabinet za svoju hlavnú zásluhu považuje vstup krajiny do Európskej únie, bola to práca všetkých českých vlád, upozornil Klaus, ktorý ako premiér prihlášku do EÚ podával. "V tomto zmysle celých 12 rokov putoval štafetový kolík od jednej vlády k druhej. Táto vláda skôr dobehla s kolíkom do cieľa, než že by bežala celý čas," povedal Klaus.
"Až v záverečnom šprint sa rozhoduje o víťazstve aj v dlhých etapových pretekoch," reagoval Špidla, náruživý bežec dlhých tratí. "Otázka únie bola skutočnou štafetou, kolík išiel z ruky do ruky a pre mňa je cťou, že my sme boli v záverečnom šprinte," dodal odchádzajúci premiér, ktorý sa od novembra stane európskym komisárom.
Prezident vzápätí Špidlovi pripomenul, že skutočným finišom jeho vlády mali byť až voľby o dva roky. (čtk, r)