Nová európska mena láka falšovateľov čoraz viac. Najviac nepravých bankoviek vyrobia bulharskí, rumunskí a litovskí "umelci".
ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR
Člen predstavenstva Bundesbanky Franz-Christoph Zeitler uviedol pre denník Frankfurter Allgemeine Zeitung, že v Nemecku pripadá na milión pravých bankoviek v obehu približne 20 sfalšovaných. V celej eurozóne je výskyt sfalšovaných europeňazí približne trikrát častejší. Inak povedané: Podiel Nemecka na obehu peňazí v hotovosti je 39 %, na jeho území sa však vyskytuje iba 12 % nepravých bankoviek.
Zeitler dodal, že bezpečnostné znaky eurobankoviek sa neustále zdokonaľujú. Okrem toho sa na európskej úrovni uvažuje o zavedení nových bezpečnostných prvkov. Mali by uzrieť svetlo sveta spolu s druhou sériou eurobankoviek, ktorú bude Európska centrálna banka vydávať v spolupráci s národnými centrálnymi bankami koncom desaťročia. Ako prvá z novej série sa bude zrejme tlačiť päťdesiateurová bankovka, ktorá je najpoužívanejšou v eurozóne. Zeitler v rozhovore pre Frankfurter Allgemeine Zeitung konštatoval, že občania si nebudú musieť zvykať na úplne nový dizajn. Motívom má zostať zobrazovanie štýlových epoch európskej architektúry.
Podľa vyjadrenia prezidenta krajinského kriminálneho úradu v Severnom Porýní-Vestfálsku Wolfganga Gatzkeho v denníku Die Welt boli začas centrom falšovateľov Bulharsko a Rumunsko. Vo východnej Európe žijú podľa Gatzkeho grafici a tlačiari, ktorí môžu takmer bez zábran vyrábať falošné eurobankovky. Táto "sivá zákonná zóna" však onedlho bude patriť minulosti, lebo Rumunsko a Bulharsko začnú svoje zákonné predpisy prispôsobovať európskym normám.
Kriminálny úrad v Severnom Porýní-Vestfálsku má podľa Die Welt poznatky, že aktívni sú aj falšovatelia z Litvy. Od januára 2003 sú v Nemecku a celej Európe činní litovskí falšovatelia, ktorí rozširujú nepravé stoeurové bankovky. Len v Severnom Porýní-Vestfálsku stiahli úrady z obehu 3000 nepravých stoeurových bankoviek s litovským pôvodom.