Ekonomický rast eurozóny v poslednom kvartáli minulého roku predbehol rast v Spojených štátoch amerických. Kým americký hrubý domáci produkt (HDP) vzrástol za posledné tri mesiace o 0,3 percenta, ekonomika eurozóny zosilnela o 0,7 percenta. Výsledok za celú európsku pätnástku bol na rovnakej úrovni.
Hoci eurozóna v poslednom kvartáli Ameriku predbehla, z hľadiska celoročného nárastu HDP mala najväčšia ekonomika sveta prevahu. Ekonomika Európskej menovej únie (EMU) v minulom roku vzrástla o 3,4 percenta a Spojených štátov amerických až o päť percent. Na porovnanie: v roku 1999 hrubý domáci produkt eurozóny, ale aj Európskej únie vzrástol rovnako, len o 2,5 percenta.
Rast hrubého domáceho produktu, objem tovaru a služieb vyprodukovaných v ekonomike eurozóny v poslednom kvartáli 2000 podporil hlavne export, ktorý oproti predchádzajúcemu roku dosiahol objem o 3,3 percenta vyšší. Na druhej sa však spomalil rast investícií, keď v eurozóne dosiahol 0,4 percenta.
V prvej polovici tohto roku by sa podľa denníka Financial Times mala ekonomika krajín EMU spomaliť, ale v druhej polovici by sa mala stabilizovať. Podľa skupiny európskych výskumných inštitútov medziročný rast v prvej aj druhej polovici tohto roku dosiahne 2,8 percenta. Pred mesiacom to podľa tých istých inštitútov malo byť len 2,6 percenta. Tento mierny rozdiel by mal byť výsledkom poklesu cien ropy. Inštitúty však zdôraznili, že pri svojom odhade možno podcenili vplyv spomalenia americkej ekonomiky na starý kontinent.
„Európska ekonomika sa spomaľuje z veľmi vysokej úrovne, ktorú dosiahla v prvej polovici minulého roku, a v súčasnosti je viac v súlade s dlhodobým potenciálnym rastom,“ tvrdí konzorcium výskumných inštitútov. Aj Európska centrálna banka si myslí, že udržateľný rast z dlhodobého hľadiska je medzi 2 až 2,5 percenta, pričom podľa niektorých ekonómov zo súkromného sektora by to mohli byť až tri percentá. (gk)