BRATISLAVA – Podiel tieňovej ekonomiky na tvorbe hrubého domáceho produktu (HDP) je na Slovensku vyšší ako priemer krajín kandidujúcich na vstup do Európskej únie. Podľa údajov Eurostatu, štatistického úradu Európskej únie, predstavuje v prípade Slovenska tento podiel 15 percent, priemerná úroveň v jedenástke kandidátskych krajín je pritom 14 percent. Podľa ratingovej agentúry Moody‘s Investors Service zamestnáva tieňová ekonomika na Slovensku až štvrtinu z registrovaných nezamestnaných.
Rozsah tieňovej ekonomiky je podľa Eurostatu najnižší na Cypre (4 percentá HDP) a v Slovinsku (5 percent), kým najvyšší podiel vykazuje Litva (21 percent) a Rumunsko (18 percent).
Analytici dávajú relatívne veľký rozsah tieňovej ekonomiky za vinu stále rastúcemu daňovému zaťaženiu obyvateľstva. „Demotivujúcim sa stáva stále väčší rozdiel medzi tým, čo podnik vyplatí zamestnancovi ako mzdu, a tým, čo v podobe rôznych poplatkov, príspevkov a daní vrátane dane z pridanej hodnoty zaplatí,“ vysvetlil jeden z analytikov. Vykazovaná výkonnosť ekonomiky (rast HDP) by podľa neho mala zohľadňovať aj odhad rozsahu tieňovej ekonomiky. Spôsob, akým jej vplyv zohľadniť v oficiálnych štatistických údajoch, je však otázny. „V Českej republike už oficiálne údaje o raste HDP zohľadňujú aj odhad rozsahu tieňovej ekonomiky, hoci používaná metodika má určite svoje nedostatky,“ dodal. Český štatistický úrad pri vyhodnocovaní údajov za rok 1998 odhadol podiel tieňovej ekonomiky na 6,5 percenta z HDP, kým v predchádzajúcich rokoch bol tento podiel ešte vyšší.
Vysoký rozsah neregistrovaných ekonomických aktivít pripisovali analytici aj nezvyčajnému vývoju maloobchodných tržieb v roku 1999, keď tržby v obchodoch rástli neobvykle rýchlym tempom aj napriek poklesu reálnych miezd obyvateľstva. K intenzívnejšiemu míňaniu peňazí však došlo v čase, keď vklady v bankách, investičných spoločnostiach a aj nebankových subjektoch zaznamenali porovnateľný rozmach.
Na boj proti tieňovej ekonomike, ktorej vinou štát prichádza o významné príjmy do rozpočtu, odborníci zhodne odporúčajú znižovať atraktívnosť obchádzania zákonov a vytvoriť podmienky na znižovanie daňového a odvodového zaťaženia.
MICHAL NALEVANKO