Prezident Ivan Gašparovič sa v sobotu okrem politických úvah venoval aj hokeju, keď v Trenčíne vhodil puk pri úvodnom bully exhibičného zápasu. FOTO TASR - PAVOL ĎURČO
BRATISLAVA - Prezident Ivan Gašparovič si myslí, že súčasný parlament má horšie zloženie ako všetky predchádzajúce. O prijímaní zákonov rozhoduje skupina flexibilných poslancov z radov nezávislých, povedal v relácii Slovenského rozhlasu Sobotné dialógy.
Je zlé, že rozhodujú nezávislí poslanci
Prezident si myslí, že je ťažké dnes definovať koalíciu, ale "nemôžete definovať jednoznačne ani opozíciu", aj keď nejaké náznaky opozičnej spolupráce existujú. Napriek tomu opozícia nedokáže súperiť s koalíciou pri prijímaní zákonov, lebo o nich rozhoduje skupina flexibilných poslancov, čo je pre vládu a občana veľmi zlé, povedal prezident.
Napriek tomu si myslí, že súčasná vláda vydrží do konca volebného obdobia, lebo ju "opozícia nie je schopná odvolať" a referendum o predčasných voľbách bolo neplatné.
Jeseň bude pre koalíciu skúškou
Prezident Gašparovič nevylučuje, že ak budú niektoré reformy neúspešné, vo vláde by prišlo k zmenám, ale ani to "veľmi nepredpokladám".
Politické strany si podľa neho uvedomujú, že jeseň bude skúškou, či je koalícia dosť silná a či dokáže zvládnuť, že nemá väčšinu. Koalícia musí sama zvážiť, či spolupráca s nezávislými poslancami podľa návrhu SDKÚ spĺňa všetky morálne, mocenské a politické kritériá.
V tom, že sa jeho materská strana HZD snaží dostať do parlamentu prostredníctvom nezávislých poslancov, nevidí prezident žiaden problém.
S vládou nechce ísť do súbojov
Prezident nechce ísť do súbojov s vládou a byť prekážkou pri vedení štátu. Pri vracaní zákonov do parlamentu chce vychádzať z ustanovení článkov ústavy, ale vrátiť ho môže aj vtedy, ak si myslí, že má dosah aj na iné zákonné normy.
Gašparovič chce predísť konfliktom aj tým, že sa bude zúčastňovať na príprave zákona a pri dôležitých zákonoch bude zástupca prezidenta prítomný na rokovaní vlády.
Kritizoval Palka a Lipšica za ich postoj v Bruseli
Za dôležité považuje prezident presadzovanie jednotnej zahraničnej politiky. Vystúpenie ministrov za KDH Vladimíra Palka a Daniela Lipšica proti plánu Európskej únie vzájomne uznávať partnerstvá osôb rovnakého pohlavia nepovažuje za najšťastnejšie, okrem iného aj preto, lebo o ňom vopred neinformovali vládu ani koaličných partnerov.
Odmieta maďarčinu v parlamente
Prezident nesúhlasí s iniciatívou SMK, aby jej poslanci mohli vystupovať v parlamente po maďarsky. "Považoval by som to len za truc," vyhlásil.
Ústava podľa neho zaručuje menšinám právo na používanie ich jazyka, ale aj podmienky, aby sa naučili štátny jazyk. Preto by mali vystupovať v parlamente "v jazyku, ktorému rozumejú všetci, respektíve prevažná väčšina štátu".
SMK podľa neho vystupuje ako tvrdá konzervatívna pravicová strana so silným nacionálnym programom. V poslednom čase vyvoláva SMK v slovenských občanoch určitú nedôveru voči jej serióznej politike, povedal prezident.
(tasr)