Gross presviedča sociálnych demokratov. FOTO - ČTK
Podobu novej vlády v sobotu schválil ústredný výkonný výbor jej najväčšej strany, sociálnej demokracie. Proti koaličnej zmluve hlasovali z prítomných 116 delegátov iba dvaja a ďalších desať sa zdržalo hlasovanie. Proti personálnemu zloženiu kabinetu bol jediný delegát, 16 sa ich zdržalo.
Líder strany Gross presviedčal spolustraníkov vo veľmi emotívnom prejave, že dosiahol najlepší možný kompromis. Sociálni demokrati, ktorí si myslia, že strana mohla získať všetko pre seba, podľa Grossa "spadli z Marsu".
Nespokojencom však sľúbil, že ČSSD zvýši svoj vplyv na vytváranie zahraničnej politiky. Kritikom v strane prekáža hlavne to, že ministrom zahraničia zostáva ľudovec Cyril Svoboda a ministrom obrany bude Karel Kühnl z liberálnej Únie slobody. Obaja sú podľa ľavého krídla strany príliš orientovaní na Európsku úniu, hlavne však na NATO a Spojené štáty.
Už dnes by mohol Gross predložiť menný zoznam novej vlády prezidentovi Václavovi Klausovi. Pôvodne sa uvažovalo, že by Klaus vymenoval Grossovu vládu už zajtra. Podľa českých médií však Klaus z Grossovej vlády nemá veľkú radosť a celá vec sa môže pretiahnuť. Prezident oznámil, že sa s niektorými kandidátmi na ministra chce pred vymenovaním osobne stretnúť.
Paradoxné je, že podľa kuloárových správ prezidentovi prekážajú tí, ktorí by mu mali byť politicky najbližšie. Podobne ako vnútrostraníckej opozícii v ČSSD Klausovi prekáža hlavne zahraničná orientácia Svobodu a Kühnla. Kühnl je navyše členom strany, ktorá vznikla odlúčením od Klausovej ODS.
Podľa českej ústavy vymenúva prezident ministrov na návrh premiéra. Môže síce vymenovanie jednotlivých osôb oddialiť, nemôže ich však úplne odmietnuť.
Keď Klaus na konci júla vymenoval Grossa za premiéra, povedal, že si nemyslí, že by mal prezident vyberať ministrov. Súčasne však povedal, že "obaja sa budeme snažiť vyhnúť niečomu, čo by som nazval zjavným, evidentným konfliktom, totálnym, absolútnym nesúhlasom s tým či oným menom".
Niektorí poslanci za ČSSD vraj ešte nie sú definitívne rozhodnutí svoju vlastnú vládu v parlamente podporiť, ale nikto z nich jednoznačne nepovedal, že tak neurobí. Pravdepodobne ešte čakajú, čo im Gross za ich hlasy ponúkne. Gross potrebuje každý hlas, v 200-člennej Poslaneckej snemovni má jeho vláda iba 101 poslancov.