Poľský veterán 2. svetovej vojny salutuje so šabľou v ruke pred otvorením Múzea Varšavského povstania.
FOTO - TASR/AP
Varšavské povstanie malo šancu na úspech. Stačilo, ak by Poliakom pomohli spojenci. Tento názor historikov si osvojila aj poľská verejnosť. Aj preto je aj po 60 rokoch povstanie veľmi citlivou záležitosťou, najmä vo vzťahu k najväčším susedom - Nemecku, proti ktorému povstalci bojovali, a Rusku, ktorého armáda sa iba nečinne z druhého brehu Visly prizerala.
Schröder sa ospravedlnil
S Nemeckom je to jednoduchšie. Tam je úplne jasné, že v čase druhej svetovej vojny to boli hlavní nepriatelia a teraz sa vzťahy môžu už len zlepšovať. I keď to nejde práve najrýchlejšie. Gerhard Schröder sa včera stal vôbec prvým nemeckým kancelárom, ktorý sa zúčastnil slávnostnej spomienky.
Priamo na mieste, kde sa pred 60 rokmi bojovalo, sa Poliakom ospravedlnil. Poľský premiér Marek Belka, ktorého otec v povstaní bojoval, bol nadšený.
Schröderovo ospravedlnenie je veľká vec, oveľa emotívnejšie a určite nečakanejšie to však urobil už pred 34 rokmi vtedajší kancelár Willy Brandt. Brandt si kľakol pred Pomníkom hrdinov varšavského geta.
Rusi stále nie
Oveľa komplikovanejšia je situácia vo vzťahoch s Ruskom. Dlhé roky sa práve na žiadosť Moskvy pravda o povstaní tajila. Povstalci, ktorí prežili, dokonca strávili niekoľko rokov vo väzení. Nemohlo sa hovoriť o Stalinovom rozhodnutí, ktorý Varšave odmietol pomôcť. Meniť sa to začalo až po roku 1989, už v demokratickom Poľsku. Rusko sa však dodnes neospravedlnilo a dodnes sa s Moskvou o tom nedá hovoriť.
Potvrdilo sa to aj teraz. Ruský veľvyslanec vo Varšave Nikolaj Afanasjevsky poslal pamätníkom list, v ktorom napísal, že "pamiatka hrdinov povstania je svätá rovnako ako plody nášho spoločného víťazstva". O žiadnom spoločnom víťazstve však v Poľsku nemôže byť reč.
Situáciu mierne upokojil list od ruského prezidenta Vladimira Putina. Ten nehovoril o ruských zásluhách: "Hrdinstvo a obetavosť miliónov verných synov a dcér Poľska bojujúcich s nacizmom zostane navždy v pamäti Rusov."
Ostatní
Veľa restov majú aj ostatní spojenci Briti a Američania. Poliaci ani im nevedia zabudnúť, že nezasiahli.
"Britské ospravedlnenie za to, že Londýn neurobil dostatočne veľa na podporu Varšavského povstania, by poľská verejnosť prijala veľmi dobre," povedal v BBC premiér Belka. Londýn však hovorí, že ospravedlnenie nie je namieste.
Američania prikladajú povstaniu pomerne veľký význam. Dôkazom bola včerajšia účasť ministra zahraničia Colina Powella. Samostatné vyhlásenie k povstaniu mal aj demokratický kandidát na prezidenta John Kerry. Podľa neho bolo povstanie "hrdinskou vojnou poľských vlastencov, ktorá bola dôležitým faktorom spoločného víťazstva".