Prvý august 1944, 17.00 - hodina W. Presne vtedy sa začalo Varšavské povstanie, ktoré ako máloktorá udalosť v dejinách 2. svetovej vojny vzbudzuje dodnes živé spory. A to nie len medzi Poliakmi. Okrem Nemcov tu totiž zohrali negatívnu úlohu aj Sovieti, ktorí Varšave nepomohli.
Celý víkend patrí v Poľsku spomienkam na povstanie. Všetko vyvrcholí zajtra, keď do Varšavy na výročie príde americký minister zahraničia Colin Powell a Gerhard Schröder, ako vôbec prvý nemecký kancelár v histórii.
O povstaní rozhodla koncom júla 1944 exilová vláda v Londýne a veliteľstvo Zemskej armády, najväčšieho odbojového zoskupenia v Poľsku. Rozhodujúcim faktorom bol nástup Červenej armády k Varšave.
Na povstaní sa zúčastnili väčšinou mladí obyvatelia Varšavy, dobová elita mesta. Veľa z nich v čase bojov aj zahynulo.
Bol to nerovný boj. Povstalci mali oveľa menej zbraní. Mal ju len každý desiaty približne z 50-tisíc povstalcov. Hneď prvý deň povstalci získali 16-poschodovú budovu Prudentialu, vtom čase jediný mrakodrap Varšavy. V meste vznikali barikády. Po prvotnom prekvapení však začali Nemci získavať naspäť stratené územia. V septembri, po mesiaci bojov, sa povstalci museli stiahnuť zo Starého Mesta. Unikali cez kanalizačnú sieť.
Povstalci kapitulovali 2. októbra, po 63 dňoch bojov. Zahynulo v nich 10-tisíc vojakov Zemskej armády, podobne ako príslušníkov nemeckej armády. Hrozné obete odnieslo civilné obyvateľstvo: 150-tisíc mŕtvych, 165-tisíc odvlečených na nútené práce do Nemecka a 350-tisíc presídlených mimo Varšavu. Ako odvetu za povstanie Nemci zbúrali takmer celé mesto. Ulicu po ulici, dom po dome.
Dodnes sa veľa diskutuje, či povstanie vôbec malo šancu na úspech. Najviac sa hovorí o úlohe Sovietov. Ich armáda nečinne pozorovala povstanie z druhej strany Wis˝y. Stalin sa však rozhodol, že mestu nepomôže. Zlyhali aj Spojené štáty a Veľká Británia. Podľa britského historika Normana Davisa bol rozhodujúci postoj prezidenta Roosevelta, ktorý nechcel presviedčať Stalina. "Povstanie to je obrovské hrdinstvo, veľká krutosť a hrozivá zrada," tvrdí Davis.
Už v prvých dňoch išla zo spojeneckých letísk v Taliansku letecká pomoc so zásobami zbraní a munície. Koncom septembra sa snažila pomôcť povstaniu, bez súhlasu Moskvy, poľská jednotka bojujúca spolu so Sovietmi. Tieto gestá však nemohli nahradiť naozajstnú pomoc.
Komunisti pravdu o varšavskom povstaní dlhé roky utajovali. Mnohých dokonca za členstvo v Zemskej armáde poslali do basy. Povstanie totiž podľa komunistov organizovali nepriateľské politické sily. Aj preto otvoria moderné Múzeum Varšavského povstania až zajtra - v deň jeho 60. výročia.