John Kerry: Hlásim sa do služby. FOTO - REUTERS
Zabralo to alebo nie? To bola najčastejšia otázka, ktorú si včera kládli demokrati, ale aj republikáni. Na zjazde demokratov v Bostone vystúpil kandidát na prezidenta John Kerry. Príhovor mal byť testom, či má šancu v súboji s republikánom Georgeom Bushom.
Kerry sa považuje za horšieho rečníka. Nedostatok šarmu, charizmy a neschopnosť rozpáliť davy. To sú najčastejšie výčitky na jeho adresu. Priamo na zjazde hrdinské historky z Vietnamu, slová o silnejšej Amerike a klamstvách Georgea Busha zabrali dokonale.
Ako sa to však páčilo nerozhodnutým voličom? Podarilo sa Kerrymu konečne presvedčiť Američanov, že by bol lepším prezidentom ako Bush?
Demokrati tvrdia, že áno. Republikáni sa iba smejú a nezávislí pozorovatelia, agentúry na prieskum verejnej mienky a médiá sa nevedia dohodnúť. Väčšina z nich však pripúšťa, že Kerryho reč nebude prielomom, v aký dúfal.
Nepodarilo sa mu prísť na jednoduchý, trojslovný slogan, ktorý by sa stal heslom jeho kampane. Najsilnejšia bola asi veta: "Amerika na tom môže byť lepšie a pomoc je na ceste."
Kerry sa včera spolu s Edwardsom naozaj vydali na cesty: v najbližších dňoch prejdú 21 amerických štátov a budú sa snažiť využiť pozornosť, ktorú počas zjazdu získali. Po nezvyčajne krátkej dovolenke sa však do kampane včera vrátil aj Bush. Spraví všetko, aby mu Kerry veľmi neutiekol.
A zdá sa, že sa tak ani nestane. Prvý prieskum po prejave, ktorý urobila agentúra Zogby, hovorí, že Kerry zastavil postupný prepad posledných dní a opäť sa vrátil pred Busha. V žiadnom prípade sa však nedá hovoriť o dvojcifernom náskoku. A presne o tom sníva každý demokrat v týždni po zjazde.
Napriek tomu sa Kerrymu podarilo Busha asi vystrašiť. V Bostone naňho totiž podľa amerických komentátorov vytiahol jeho vlastné zbrane. Bush je doteraz najsilnejší v otázkach bezpečnosti. The New York Times napočítal, že Kerry včera počas 50-minútového prejavu 17-krát vyslovil slovo sila. Denník The Washington Post to zhrnul takto: Kerry vytiahol na Busha klasické piliere republikánskej politiky - hodnoty a bezpečnosť. Kerry sa snaží ukázať, že by bol lepším vodcom v čase vojny ako Bush, ktorý národ pred vojnou v Iraku zavádzal. Že vie byť tvrdý, ale iba keď treba.
Kerry sa jednoducho snaží vyhrať voľby tým, že presvedčí Ameriku, že vie byť rovnako silný ako Bush, akurát je inteligentnejší.
Čo povedal
Budem vrchným veliteľom, ktorý nás nikdy omylom nezavedie do vojny.
* * *
Spojené štáty nikdy nejdú do vojny, pretože chcú, ale preto, že musia...
* * *
Bush opakovane hlásal existenciu zbraní hromadného ničenia v Iraku, ale žiadne sa nenašli, sľuboval "lacnú" vojnu, ale nič také nie je, vyhlásil misiu v Iraku za ukončenú, ale táto misia určite nie je na konci.
* * *
Platy klesajú, náklady na zdravotnú starostlivosť rastú a naša skvelá stredná trieda sa zmenšuje. Ľudia pracujú cez víkendy, majú dve zamestnania, tri zamestnania a stále sa nemôžu pohnúť vpred.
* * *
Bránil som túto krajinu ako mladý muž (vo Vietname) a budem ju brániť aj ako prezident. (r)
Kerryho program
IRAK
Podporoval vojnu v Iraku, ale teraz hovorí, že tak urobil na základe nesprávnych spravodajských informácií. Busha obviňuje, že klamal verejnosť. Ostatné krajiny a hlavne NATO by podľa neho mali hrať väčšiu úlohu.
TERORIZMUS
Medzinárodnú spoluprácu v boji proti terorizmu považuje za zásadnú. Chce reformovať spravodajské služby, zaistiť viac expertov a viac jazykovo vybavených ľudí. Chce sa znovu zamerať na Afganistan.
ZAHRANIČNÁ POLITIKA
Chce zlepšiť obraz Spojených štátov vo svete, USA by podľa Kerryho mali ostatné štáty rešpektovať, nie sa Ameriky báť.
OBRANA
Kerry je za zvýšenie početného stavu ozbrojených síl. Je proti systému protiraketovej obrany. Podporuje kontrolu zbraní v osobnom držaní.
ZAMESTNANOSŤ
Chce zaviesť daňové zľavy podnikom, ktoré vyrábajú tovar v Spojených štátoch.
EKONOMIKA
Chce odvolať daňové škrty pre všetkých, ktorých ročný príjem je 200-tisíc dolárov a viac, ktoré zaviedol Bush po nástupe do úradu. Chce zdvihnúť minimálnu hodinovú mzdu z 5,15 dolára na sedem dolárov.
ZDRAVOTNÍCTVO
Chce podporu pre 27 miliónov nepoistených Američanov. Chce zaistiť, aby 96 percent dospelých a 99 percent detí malo riadne zdravotné poistenie.
SOCIÁLNA STAROSTLIVOSŤ
Podporuje právo ženy na potrat. Je proti trestu smrti. Je proti manželstvu homosexuálov, ale podporuje ich občianske zväzky a priznáva im právo na adopciu detí.
VZDELANIE
Zvýšil by investície do verejných škôl. Navrhuje zriadiť fond národného vzdelávania, ktorý by umožnil vytvoriť menšie triedy a finančne podporil učiteľov. Je pre daňové zľavy na časť vysokoškolských nákladov.
EKOLÓGIA
Podporoval by rozvoj technológií na výrobu ekologicky čistej energie, zriadil energetický fond na investície do obnoviteľných zdrojov energie s cieľom znížiť závislosť od ropy. Hovorí o účasti v úsilí o zmiernení klimatických zmien a globálneho otepľovania. Je proti ťažbe ropy v arktických oblastiach.
(čtk)