MOSKVA - Nedávnu bankovú krízu v Rusku vraj vyvolalo umelo jedno z kremeľských zoskupení s cieľom oslabiť najsilnejšie ruské finančno-priemyselné skupiny. Tento názor odznel na nedávnej konferencii v Moskve zorganizovanej na tému Kríza bánk alebo kríza dôvery sporiteľov?
Podľa nemenovaného analytika, ktorého citovali ruské internetové noviny Gazeta.ru, finančno-priemyselné skupiny sa stali faktorom politického života krajiny a usilovali sa diktovať svoje podmienky.
Podľa zdroja Gazety.ru schéma postupu bola jednoduchá. Najprv bolo treba vyvolať krízu likvidity súkromných bánk, aby sa ich činnosť ochromila a potom predložiť variant riešenia, ktorý znamená ich faktickú likvidáciu. Štátna moc, ak by chcela, mohla vyriešiť problémy súkromných bánk a zachovať ich nezávislú existenciu. Neurobila to, lebo mala iný cieľ. Kremeľská záujmová skupina lacno kúpila zmenky a nehnuteľnosti vybraných bánk a súčasne ich dostala pod štátnu kontrolu.
Na uplynulej ruskej bankovej kríze je zaujímavé aj to, že zasiahla hlavne veľmi silné súkromné banky a nie stredné a veľmi slabé. Za silnými bankami stáli silné priemyselné holdingy, ktoré sú schopné nielen rozvíjať podnikanie, ale vydobyť si aj miesto na politickej scéne.
Gazeta.ru uvádza, že vytváranie umelých kríz môže vyvolať vážnu paniku medzi klientmi bánk a napríklad dlhé rady pred bankomatmi. Dôsledky krízy sú vážne. Prispela k posilneniu monopolizácie na bankovom trhu, k prechodu sporiteľov zo súkromných bánk do štátnych a poškodila investičnú klímu v Rusku. Viceprezident Alfa-banky, jednej z obetí krízy, Alexander Gafin povedal, že dôsledky nedávneho vývoja budú v ruskom bankovom systéme viditeľné ešte aj na jeseň a budú sa prejavovať medzi všetkými sporiteľmi. Gafin povedal, že sa nemôže zbaviť dojmu, že niekto tú krízu inšpiroval, vymyslel, zorganizoval a uskutočnil.
Ruskí bankári sa s Gafinom zhodujú, že muselo ísť o organizované podujatie, lebo centrálna banka nepostupovala tak, akoby mala "za normálnych" okolností postupovať. Inšpirátori akcie možno očakávali oveľa väčšiu reťazovú reakciu v súkromnom sektore. Tá sa však nedostavila.
(tasr)