Bobule infikované plesňou sivou. FOTO - AUTOR
Viditeľné škody vznikajú na letorastoch a listovej ploche, vo fenologickej fáze vyzrievania aj na hrozne. Okrem opakovaných postrekov proti peronospóre, múčnatke a obaľovačom pribúda ochrana hrozna proti chorobám spôsobujúcim hniloby hrozna.
Najnebezpečnejšia z nich je pleseň sivá (Botrytis cinerea) a biela hniloba. Podľa efektívnosti ochrany sa straty hrozna odhadujú na 30 aj viac percent. Rozdielne sú podľa lokality, vlhkostných a teplotných podmienok priaznivých pre rozvoj choroby, preventívneho ošetrenia, biologického potenciálu viniča, rezistencie odrody a iných faktorov.
Botrytis cinerea je zrakom rozpoznateľná hniloba hrozna - botrytída. Na viniči môže pôsobiť počas celej vegetácie. Na zelených bobuliach spôsobuje tzv. zelenú - kyslú hnilobu. Infikované letorasty menia farbu na sivohnedú, zelené pletivá zasychajú, letorasty odumierajú s ostatnými orgánmi. Zvlášť veľké škody spôsobuje v daždivom počasí, keď sa rozširujú infekcie.
K botrytíde sa pridružujú aj ďalšie vláknité huby z rodu Penicilium, Aspergillus a iné, vyvolávajúce hnilobu. Nebezpečnosť huby vyplýva z produkcie enzýmov, ktoré je ťažko odstrániť. Zhubná hniloba znižuje množstvo a kvalitu hrozna, výlisnosť, odrodový charakter a kvalitu vína. Svojou aktivitou spotrebúva z bobúľ produkty fotosyntézy, nežiaduco mení farbu vín, zvyšuje tekavé kyseliny v rmute a vo víne. Infekcie hubami, plesňami a baktériami produkujúcimi mykotoxíny zvyšujú obsah kyseliny octovej, narušujú senzorické i chemické vlastnosti vína. Ako ušľachtilá pleseň však napomáha k tvorbe cibéb napríklad v tokajskej oblasti.
Biela hniloba napadá letorasty a zdrevnateľné časti kra od konca kvitnutia do konca vyzrievania. Je to najmä choroba hrozna. Napadnuté bobule bielych odrôd sa sfarbujú do mliečnohneda, modrých do kávovohneda. Za suchého počasia bobule mäknú a vysychajú. Pri neskoršej infekcii za vlhkého počasia hnijú a octovatejú, nákaza sa šíri rýchlejšie na popraskaných bobuliach.
Preventívna ochrana spočíva vo výbere vhodného stanovišťa, vedení viniča, v zelených operáciách, v správnej výžive, vlahe v pôde a podobne. Chemická ochrana sa spája s ochranou proti múčnatke. Fungicídy proti bielej hnilobe majú aj vedľajšie účinky na iné choroby.
Prof. Ing. ALOJZ VEREŠ, DrSc.