Kde a ako možno dostať peniaze na podnikanie

BRATISLAVA - Nezamestnaní môžu začať podnikať aj s pomocou úradov práce. O príspevok na podnikanie požiadalo doteraz viac ako 3000 nezamestnaných, príspevok dostalo už takmer 2530 z nich. "Záujem je hlavne o podnikanie v oblasti služieb, tlmočenie, ...

BRATISLAVA - Nezamestnaní môžu začať podnikať aj s pomocou úradov práce. O príspevok na podnikanie požiadalo doteraz viac ako 3000 nezamestnaných, príspevok dostalo už takmer 2530 z nich. "Záujem je hlavne o podnikanie v oblasti služieb, tlmočenie, finančné poradenstvo, účtovníctvo, inštalačné práce. O príspevok žiadajú aj kaderníci, murári, opravári, predavači, tvorcovia webových stránok, obchodní zástupcovia," hovorí Vieroslava Ráchelová z Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny. Záujem o príspevky je najmä v Prešove, Spišskej Novej Vsi, Čadci či Bardejove.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Nezamestnaní, ktorí majú o príspevok záujem, sa však sťažujú na to, že úrady peniaze neposkytujú vopred, ale iba preplácajú niečo, za čo museli najskôr sami zaplatiť. V minulosti mohli začínajúci podnikatelia z radov nezamestnaných dostať od úradu peniaze vopred, hovorca ministerstva práce Martin Danko však upozorňuje, že o tom, kto príspevok dostal, rozhodoval úrad, čo dávalo možnosť na korupciu. Dnes sú peniaze nárokovateľné a každý, kto splní podmienky, ich dostane.

Kto chce žiadať o príspevok na rozbehnutie podnikania, musí predložiť na úrade žiadosť. Úradníci budú zisťovať, či má nezamestnaný dostatočné vedomosti, či už podnikal, alebo absolvoval kurz. Ak dostatočné vedomosti nemá, musí najskôr absolvovať kurz. Kurzy sú orientované najmä na účtovníctvo, prípravu podnikateľského plánu, ktorý treba priložiť k žiadosti o príspevok, alebo aj na základný prehľad, na ktoré inštitúcie sa kedy pri podnikaní obrátiť.

SkryťVypnúť reklamu

"Je to dôležité, pretože žiadateľ má záväzok podnikať aspoň dva roky," hovorí Peter Zemaník, hovorca ústredia práce. Ak túto podmienku nesplní, príspevok musí vrátiť. Treba teda dobre zvážiť výhody a riziká, mať prepočet nákladov, pretože podnikanie nie je možné postaviť iba na príspevku, ale aj na vlastných či požičaných zdrojoch.

Začínajúci podnikatelia môžu požiadať o pomoc aj Národnú agentúru pre rozvoj malého a stredného podnikania, najmä v jej regionálnych poradenských a informačných centrách, podnikateľských inovačných centrách či centrách prvého kontaktu. Orientujú sa aj na nezamestnaných, čerstvých absolventov a všetkých, ktorým hrozí, že prídu o prácu. "Vieme poradiť, či je podnikateľská myšlienka v tom konkrétnom regióne životaschopná, akú právnu formu je najlepšie zvoliť, pomôžeme aj s prípravou podnikateľského plánu," hovorí Katarína Kellenbergerová z agentúry. Poradenstvo však nie je zdarma - prvých 40 a pol hodiny je dotovaných zo štátneho rozpočtu, za ostatné sa platí 500 korún na hodinu.

SkryťVypnúť reklamu

Bezplatné a dotované služby sú však závislé od príspevkov z rozpočtu. Minulý rok dostala agentúra 9,5 milióna, tento rok iba 4. "Keď sa vyčerpajú, nemôžeme tlačiť centrá do bezplatného poradenstva." Môže sa teda stať, že záujemca bude musieť zaplatiť za všetky školenia, pretože sa vyčerpali peniaze.

Aké sú podmienky mikropôžičkyOkrem príspevku môže dostať začínajúci podnikateľ s najviac 20 zamestnancami aj mikropôžičku. Kto žiada o pôžičku na investície, dostane ju s úrokom deväť percent a lehotou splácania do štyroch rokov, minimálna výška je 50-tisíc a maximálna 800-tisíc, kto žiada o pôžičku na nákup tovaru, dostane ju s úrokom 12 percent a lehotou splácania do roka, najviac vo výške 400-tisíc.

Z pôžičky nie je možné financovať reklamu a inzerciu, ani prevádzkové náklady.

SkryťVypnúť reklamu

Centrá spolupracujú s Národnou agentúrou na rozvoj malého a stredného podnikania aj pri rozhodovaní o "podporných úveroch", pre väčšie firmy, do 250 zamestnancov, ktorý je financovaný spoločne s bankami.

(Bližšie informácie na www.nadsme.sk )

Poradne a mikropôžičky

Cieľom poradenských centier je najmä zhodnotiť šance a riziká podnikateľskej myšlienky, poradiť a pomôcť vypracovať podnikateľský plán. Cez centrá môžu začínajúci podnikatelia žiadať aj o mikroúver.

Minulý rok centrá navštívilo viac ako tritisíc ľudí, vypracovali viac ako 470 podnikateľských plánov a pomohli založiť 668 nových firiem. Veľmi často do nich prichádzajú nezamestnaní, ktorí žiadajú o príspevok z úradov práce a potrebujú pomôcť s prípravou podnikateľského plánu.

SkryťVypnúť reklamu

Záujemcovia o poradenstvo či pôžičku musia podľa Kataríny Kellenbergerovej z Národnej agentúry pre rozvoj malého a stredného podnikania prísť s nápadom. "Pre podnikanie by si mali vyberať oblasť, ktorá je im najbližšia, na ktorú majú schopnosti."

Prvé 3,5 hodiny poradenstva sú úplne bezplatné, ďalších 37 hodín stojí 100 korún, za ďalšie už treba zaplatiť 500 korún. Prvé bezplatné hodiny si vyčerpajú všetci, mnohých však potom podmienky a poplatky odradia.

"Úlohou centier nie je každého dotlačiť do podnikania, povedať, že je to skvelé a poskytnúť úver, aby si podnikanie mohol vyskúšať. Niektorí nemajú jasný zámer a jasné zdroje a s tým, čo chcú robiť, nemajú v regióne šancu. Vtedy im radíme, aby si to ešte premysleli."

SkryťVypnúť reklamu

Centrá rozhodujú aj o poskytnutí mikropôžičiek. "Ak je projekt životaschopný, má šancu na realizáciu, premyslený marketing a reálne financovanie, spojené aspoň s minimálnymi zárukami, že žiadateľ bude vedieť splácať pôžičku, úver mu poskytneme," hovorí Kellenbergerová. Ručiť možno nehnuteľnosťami, poistením úveru, alebo aj samotným predmetom mikropôžičky. Minulý rok požiadalo o mikropôžičku 381 záujemcov, dostalo ju 305 z nich, celkovo im agentúra požičala viac ako 134 miliónov korún. Najčastejšie išlo o pôžičky na spustenie výroby, služby a obchod.

Príspevky z úradov práceÚrady práce poskytujú príspevky, ktoré môžu dostať znevýhodnení nezamestnaní. V Bratislavskom kraji to môže byť od 35 511 korún, v kraji, kde je miera nezamestnanosti vyššia ako priemer Slovenska až 71 022 korún.

SkryťVypnúť reklamu

Znevýhodnení nezamestnaní sú absolventi školy, ktorí ešte nemali platené zamestnanie a majú menej ako 25 rokov, nezamestnaní starší ako 50 rokov, rodič, ktorý nepracoval ani neštudoval, pretože sa staral o deti, osamelý rodič s dieťaťom do desať rokov, ten, kto v práci utrpel úraz, alebo ochorel a nemôže pracovať v pôvodnom povolaní a všetci, ktorí sú v evidencii nezamestnaných najmenej 12 mesiacov.

Ostatní nezamestnaní, ktorí nepatria medzi "znevýhodnených", môžu dostať 35 511 alebo 53 267 korún, podľa miery nezamestnanosti v kraji. V Bratislavskom kraji majú nárok na príspevok iba znevýhodnení nezamestnaní.

Príspevky sa však neposkytujú vopred, ale až ako "refundácia preukázaných skutočne vynaložených oprávnených nákladov". To je podľa úradov práce najčastejší problém, na ktorý sa nezamestnaní sťažujú. Zmenu si však vyžiadali podmienky Európskeho sociálneho fondu, z ktorého sa príspevky financujú.

SkryťVypnúť reklamu

Úrady posudzujú žiadosti podľa schémy "de minimis", ktorá určuje, čo sú oprávnené možnosti použitia a na čo naopak nie je možné peniaze použiť. Príspevok nie je možné použiť na podnikanie vo všetkých oblastiach, nemožno s ním začať podnikať v oblasti poľnohospodárstva a dopravy, podľa ministra práce Ľudovíta Kaníka tieto oblasti podporuje Európska únia cez vlastné rezorty inými prostriedkami.

Oprávnené náklady

sú náklady na začatie prevádzkovania samostatnej zárobkovej činnosti, ako napríklad nájom, vybavenie kancelárie regálmi, stolmi, registračnými pokladnicami, telefónmi či počítačmi, a potom náklady, ktorými môžu byť napríklad aj odvody, poradenstvo, služby, a pod.

Neoprávnené náklady

sú napríklad investície nad 30-tisíc (z nich môže úrad preplácať iba odvody, náklady nad 30-tisíc možno uhradiť, ak nejde o investičný majetok), nákup nehnuteľností a použitého zariadenia, úroky, kurzové straty, čisto finančné výdavky, pokuty, penále, straty).

SkryťVypnúť reklamu

Ako žiadať o príspevok

Na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny treba predložiť žiadosť. Príspevok môžu dostať iba tí, ktorí majú o podnikaní potrebné vedomosti - to posudzuje úrad práce. Tomu, kto vedomosti nemá, úrad zabezpečí kurz.

K žiadosti musí byť priložený aj podnikateľský zámer s kalkuláciou predpokladaných nákladov, kópiu oprávnenia na vykonávanie samostatnej zárobkovej činnosti, čestné vyhlásenie, že si žiadateľ plní daňovú povinnosť a platí zdravotné a sociálne poistné, čestné vyhlásenie, že žiadateľ nie je v konkurze či likvidácii a nemá záväzky voči zamestnancom.

(Podmienky získania príspevku nájdete v schéme de minimis na www.justice.gov.sk , v Obchodnom vestníku č. 135)

Príspevky v praxi

Ak nemám peniaze, príspevok mi nepomôžeKeď sa Pavol Žarnovičan z obce Devičany v Levickom okrese dopočul o možnosti získať príspevok na rozbehnutie podnikania, pustil sa s veľkým odhodlaním do vybavovania.

SkryťVypnúť reklamu

Rozhodol sa, že bude vyrábať sklo zdobené pieskovaním, prihlásil sa na úrade, kde mu odporučili kurz.

Absolvoval teda kurz obchodného manažmentu a účtovníctva a získal základné vedomosti o práci s počítačom. Vo februári zložil záverečnú skúšku, príspevok však stále nedostal. "Mám sľúbených 70-tisíc, ale sú podmienené tým, že úrad mi ich poskytne, až keď začnem podnikať," hovorí 57-ročný Žarnovičan.

Ako však získať prvé peniaze, Žarnovičan nevie. Hovorí, že na kurze sa veľa naučil, no vedomosti nemá ako využiť.

"Jednu po druhej obchádzam banky, s úsmevom mi povedia, aby som sa nehneval, ale začínajúcim podnikateľom úver neposkytujú." Peniaze potrebuje aj preto, lebo jeho zariadenia sú investíciou a úrad nemôže poskytovať príspevky na investície nad 30-tisíc. Pri takýchto zariadeniach či nehnuteľnostiach môže hradiť iba odpisy postupne, ako podnikateľ zariadenie odpisuje. "Najlacnejšie pieskovacie zariadenie stojí s DPH viac ako 60-tisíc, k tomu kompresor aspoň za 100-tisíc, no najlacnejší sa dá zohnať aj za 50-tisíc."

SkryťVypnúť reklamu

Najprv si požičala od sestry, potom dostala

Helena Tichá z obce Zbrojníky v tom istom okrese má lepšiu skúsenosť. "Našťastie som si mala od koho požičať," hovorí 38-ročná čerstvá podnikateľka, ktorá sa rozhodla zriadiť si v Leviciach kozmetický salón.

Za pôžičku nakúpila zariadenie do salónu. Časť nákladov jej už úrad preplatil, a tak mohla požičané peniaze vrátiť sestre.

V jej regióne mala nárok na príspevok 71 022 korún. Žiadala aspoň 90-tisíc, tie jej dať nemohli. "Keby som mala sama zariaďovať celý salón, nestačilo by to, našťastie, som našla už zariadenú miestnosť." Jej kozmetický salón je v jednom priestore s kaderníckym, zariadená je teda čakáreň pre klientky, ktoré sú potešené, že majú novú kozmetičku tak blízko kaderníčky.

SkryťVypnúť reklamu

Helena Tichá vyštudovala ekonómiu, potom však bola na dvoch materských a vo svojej oblasti nikdy nerobila. Stihla si však urobiť kurz účtovníctva, počítačový aj kozmetický kurz. "Ekonomiku som skončila ešte v osemdesiatom piatom, odvtedy sa veľa zmenilo. Ku kozmetike mám vzťah, chcem to robiť a verím, že to pôjde."

Príspevok dostala bez toho, aby musela absolvovať akýkoľvek ďalší kurz, na úrade totiž obstála v testoch pre začínajúcich podnikateľov.

Čo hovoria na úrade

Stanislava Mikulová z levického úradu práce hovorí, že sa stretávajú s kritikou, prečo sa príspevok neposkytuje vopred, ale až po preukázaní nákladov. "Kto však príspevok chce, dokáže si to vyriešiť, buď siahne na úspory, alebo si požičia od príbuzných."

SkryťVypnúť reklamu

Úrad sa podľa nej snaží preplácať náklady okamžite, aby začínajúci podnikatelia mohli peniaze hneď otočiť a investovať do ďalších zariadení. Maximálny príspevok pre konkrétny kraj totiž možno dostať naraz, alebo postupne. Stretávajú sa aj s kritikou, že príspevok nie je možné použiť na podnikanie v poľnohospodárstve, ktoré je v okrese veľmi rozšírené.

Kde sú centrá

Regionálne poradenské a informačné centrá

  • Dunajská Streda (031/5503502, rpicds@nextra.sk),
  • Komárno (035/7701938, rpic.kn@nextra.sk),
  • Košice (055/6419245, rpicke@napri.sk),
  • Lučenec (047/4333941, rpic@lc.psg.sk),
  • Martin (043/4224880, rpicmt@rpicmt.sk),
  • Nitra (037/7722401, rpicnr@flynet.sk),
  • Poprad (052/7724157, rpic@ rpicpp.sk),
  • Považská Bystrica (042/4325554, rpicpb@nextra.sk),
  • Prešov (051/7560317, rpic@rpicpo.sk),
  • Trebišov (056/67257, rpic@trebisov.sk),
  • Trenčín (032/7442509, rpictn@psg.sk),
  • Zvolen (045/5321646, rpiczv@psgnetzv.sk),
  • Bratislava (02/50224414, rpicbra@pobox.sk),
  • Rožňava (058/7773243, rpic@roznava.sk).
  • Podnikateľské a inovačné centrá Banská Bystrica (048/4148025, bicbb@psgnetbb.sk),
  • Bratislava (02/54417515, lindy@bicba.sk),
  • Košice (055/7299981, bicke@ napri.sk),
  • Prievidza (046/5424101, bicpd@ bb.telecom.sk),
  • Spišská Nová Ves (053/426254, bicsnv@spisnet.sk)

Podnikateľské inkubátory

SkryťVypnúť reklamu

* sú miesta, kde možno založiť svoje sídlo s nižším nájomným ako inde v lokalite, pričom nový podnikateľ môže využívať aj spoločnú techniku, ako faxy, kopírky, počítače s pripojením na internet, a pod.), existujú v Prievidzi, Martine, Banskej Bystrici, Prešove, Košiciach, Bratislave, Rožňave, Spišs. Novej Vsi.

Poradne pre ženy

Ženy, ktoré chcú začať podnikať, si môžu nechať poradiť aj v regionálnych kanceláriách Top centra podnikateliek v Leviciach, Martine, Kežmarku, Bratislave, Stupave. Treba sa dopredu objednať, kontakty na regionálne kluby poskytujú na čísle 02/55568559 a e-mailovej adrese info@tcp.sk.


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  4. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  5. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike?
  6. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu?
  7. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky
  8. Green Corner: zelené bývanie blízko centra s prvou splátkou 10 %
  1. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii
  2. Zlatý sen vo vzduchu
  3. Sapara a Nagy povzbudzovali malých futbalistov a futbalistky
  4. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  5. Pozvánka, ktorá sa neodmieta: oslávte 25 rokov s Kauflandom
  6. Kaufland oslavuje 25 rokov a tvorí pilier slovenskej ekonomiky
  7. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia
  8. Zvieratá presne vedia, aké bude počasie
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 8 181
  2. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 7 227
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 5 045
  4. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 4 746
  5. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 4 622
  6. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 824
  7. Slováci posielajú na MS mladíkov. Kedy hrajú a kde ich sledovať? 2 177
  8. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 1 628
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu