Na čo všetko sa poistenci pýtajú v zdravotných poisťovniach

Odpovedajú pracovníci jednotlivých odborných útvarov Všeobecnej zdravotnej poisťovne a Vzájomnej zdravotnej poisťovne DôveraOd marca 2003 do februára 2004 som študoval v Prahe v prezenčnom doktorandskom štúdiu. V Česku sú študenti automaticky poistení ..

Odpovedajú pracovníci jednotlivých odborných útvarov Všeobecnej zdravotnej poisťovne a Vzájomnej zdravotnej poisťovne DôveraOd marca 2003 do februára 2004 som študoval v Prahe v prezenčnom doktorandskom štúdiu. V Česku sú študenti automaticky poistení vo VZP ČR, a teda aj ja. Na pobočke VšZP na Slovensku som bol informovaný, že VšZP toto poistenie doktorandov v Česku neuznáva. Musím si spätne poistenie za toto obdobie uhradiť ako samoplatca?

Pokiaľ ste sa zdržiavali v cudzine aspoň 6 mesiacov a boli ste tam aj zdravotne poistený, mali ste byť z povinného zdravotného poistenia počas tohto obdobia vyňatý. Tento stav platil do 30. 4. 2004, keďže vstupom Slovenska do únie sa niektoré poistné vzťahy zmenili. Uvedené bolo potrebné najneskôr do 8 dní oznámiť svojej zdravotnej poisťovni (pobočke VšZP podľa vášho trvalého bydliska na Slovensku) a vrátiť preukaz poistenca. Pokiaľ ste to neurobili, hrozí vám sankcia za nesplnenie oznamovacej povinnosti, a preto je potrebné svoj poistný vzťah usporiadať vo svojej pobočke VšZP dodatočne a pokiaľ možno čo najrýchlejšie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

m m m

Môj syn ukončil 29. júna 1. stupeň vysokoškolského štúdia štátnou skúškou na STU v Bratislave. Bude však pokračovať v ďalšom štúdiu na 2. stupni. Prihlášku má zaevidovanú na STU od 23. 4. 2004. Zápis na 2. stupeň vysokoškolského štúdia však bude prebiehať až niekedy v septembri, októbri. Bude musieť platiť poistné za obdobie od vykonania štátnej skúšky na 1. stupni do zápisu na 2. stupeň vysokej školy? Syn má 21 rokov.

V prípade vášho syna ide o nezaopatrené dieťa, ktoré sa sústavne pripravuje na povolanie štúdiom, poistné na zdravotné poistenie platí štát, najdlhšie však do dovŕšenia 25 rokov veku.

m m m

Ako študent strednej školy sa v auguste zamestnám na základe dohody o brigádnickej práci študentov. Mám povinnosť počas tohto obdobia odvádzať zdravotné poistenie?

SkryťVypnúť reklamu

V prípade, že váš príjem z dohody o brigádnickej práci študentov bude vyšší ako 3000 Sk, štát za vás prestáva platiť poistné na zdravotné poistenie. Poistné na zdravotné poistenie platíte za rozhodujúce obdobie sám, a to vo výške 14 percent z dosiahnutého príjmu. Nie je vylúčená písomná dohoda so zamestnávateľom, že odvodovú povinnosť splní za vás zamestnávateľ. Uvedenú skutočnosť ste povinný oznámiť príslušnej zdravotnej poisťovni.

m m m

Môj dvadsaťročný syn študuje na vysokej škole a od narodenia chodí k tej istej lekárke pre deti. Po poslednej návšteve nám povedala, že poisťovňa už nehradí za neho kapitáciu a požiadala nás, aby sme zmenili lekára. Z akého dôvodu poisťovňa neplatí zdravotnú starostlivosť za môjho syna?

V zmysle opatrení ministerstva zdravotníctva je lekárom- pediatrom preplácaná mesačná platba - kapitácia za deti do devätnástich rokov veku. Vzhľadom na to, že váš syn prekročil uvedenú vekovú hranicu, zdravotná starostlivosť doterajšej lekárke nemôže byť preplatená. Preto vám správne odporučila, aby ste zmenili lekára a vybrali si dorastového lekára, resp. praktického lekára pre dospelých.

SkryťVypnúť reklamu

m m m

V máji som ukončila vysokoškolské štúdium a od septembra nastupujem na denné doktorandské štúdium. Ako je to s platením poistného?

Ukončením vysokoškolského štúdia s dosiahnutím akademického titulu (dňom poslednej štátnej záverečnej skúšky) prestávate byť na účely zdravotného poistenia nezaopatrené dieťa, za ktoré je platiteľom poistného na zdravotné poistenie štát. Je potrebné, aby ste si splnili oznamovaciu povinnosť v zdravotnej poisťovni a preukázali nového platiteľa poistného. Za predpokladu, že nebudete do začiatku doktorandského štúdia pracovať a nebudete mať iný príjem, ste povinná odvádzať poistné ako samoplatiteľ. Po začiatku doktorandského štúdia sa stávate na účely zdravotného poistenia zamestnancom a odvody poistného budú zo zamestnania.

SkryťVypnúť reklamu

m m m

Koľko sa platí za vypísanie návrhu na kúpeľnú starostlivosť u lekára?

Kúpeľná starostlivosť je v roku 2004 plne hradená z prostriedkov povinného zdravotného poistenia alebo z účelovo určených finančných prostriedkov štátu. Návrh na kúpeľnú starostlivosť vystavuje na základe zdravotného stavu ošetrujúci lekár alebo príslušný odborník uvedený pri každej indikácii v indikačnom zozname. (Tlačivo ŠEVT 14 782 0.) Za vystavenie návrhu na kúpeľnú starostlivosť pacient v ambulancii neplatí.

m m m

Pracujem dva roky v Rakúsku a som tam zdravotne poistený. Na Slovensku nevykonávam žiadnu pracovnú činnosť a nepožiadal som o vyňatie zo zdravotného poistenia. Naďalej si platím zdravotné poistenie ako dobrovoľne nezamestnaná osoba. Nezmenili sa podmienky v rámci vstupu Slovenska do Európskej únie?

SkryťVypnúť reklamu

Vstupom Slovenska do Európskej únie sa uplatňujú pravidlá zdravotného poistenia v zmysle nariadení Európskej únie. Základným pravidlom je, že občan členskej krajiny únie môže byť poistený iba v jednej zdravotnej poisťovni, a to v krajine, kde vykonáva pracovnú alebo samostatne zárobkovú činnosť. Na Slovensku musí byť zdravotné poistenie ukončené vzhľadom na to, že pracujete v Rakúsku a vašou zdravotnou poisťovňou je poisťovňa v Rakúsku.

m m m

Som dôchodkyňa, v minulosti som chodila každý rok do kúpeľov a sociálna poisťovňa mi vždy zaplatila cestovné. Prečo nemám nárok na úhradu cestovného aj tento rok?

Cestovné náhrady akéhokoľvek charakteru v zmysle zákona č. 98/1995 Z. z. o Liečebnom poriadku v znení neskorších predpisov nie je možné pri kúpeľnej starostlivosti uhradiť.

SkryťVypnúť reklamu

m m m

Môj syn je alergik. Každý rok dosiaľ chodil do kúpeľov. Nedávno mal 18 rokov. Má aj naďalej nárok na kúpeľnú liečbu ako detský pacient?

Podľa zákona je zo zdravotného poistenia poskytovaná kúpeľná starostlivosť deťom do ukončenia povinnej školskej dochádzky. Vzhľadom na to, že váš syn povinnú školskú dochádzku už ukončil, môže mu lekár na základe zdravotného stavu vystaviť návrh na liečbu v zmysle podmienok prílohy č. 4 zákona, časti A - Indikačného zoznamu na kúpeľnú starostlivosť o dospelých a dorast.

Dňa 1. februára 2003 som prerušil štúdium na vysokej škole, no dodnes som si svoju oznamovaciu povinnosť nesplnil. Akým spôsobom by sa to dalo čo najskôr a najjednoduchšie vyriešiť? Poprípade, v akej výške by boli sankcie za nesplnenú oznamovaciu povinnosť?

SkryťVypnúť reklamu

Poplatok za nesplnenie oznamovacej povinnosti môže zdravotná poisťovňa predpísať do výšky 100 Sk za každý kalendárny deň omeškania. Odporúčame vám, aby ste navštívili pobočku zdravotnej poisťovne v mieste vášho trvalého bydliska a všetky nové skutočnosti oznámili. Otázkou však okrem nesplnenia si zákonnej oznamovacej povinnosti zostáva aj platenie poistného za zdravotné poistenie za uvedené obdobie.

* * *

Od roku 2001 žijem v USA. Pred odchodom som sa odhlásil z poisťovne a odovzdal preukaz poistenca. Na Slovensko sa plánujem vrátiť v roku 2005. Počas svojho pobytu v USA som nemal zdravotné poistenie. Budem musieť po príchode na Slovensko zaplatiť sumu za obdobie 4 rokov aj napriek tomu, že som bol z poisťovne odhlásený?

Vyňatie osôb z povinného zdravotného poistenia na Slovensku je možné iba za podmienok stanovených zákonom. Zákon o zdravotnom poistení v znení neskorších predpisov vo svojom § 3 uvádza, že z povinného zdravotného poistenia sú vyňaté:

SkryťVypnúť reklamu

- osoby, ktoré nemajú na území Slovenskej republiky trvalý pobyt a sú zamestnané v Slovenskej republike u zamestnávateľov, ktorí požívajú diplomatické výhody a imunity,

- osoby, ktoré majú trvalý pobyt na území Slovenskej republiky a sú zamestnané u zamestnávateľov, ktorí nemajú sídlo na území Slovenskej republiky a sú zdravotne poistené na území štátu, v ktorom má ich zamestnávateľ sídlo,

- osoby, ktoré sa dlhodobo zdržiavajú v cudzine a sú v cudzine zdravotne poistené. Za dlhodobý pobyt v cudzine sa považuje pobyt dlhší ako šesť mesiacov.

Uvedené skutočnosti bolo potrebné pobočke zdravotnej poisťovne vydokladovať. Ak sa tak nestalo, odporúčame vám nakontaktovať sa na pobočku v mieste vášho trvalého bydliska a doriešiť svoj poistný vzťah.

SkryťVypnúť reklamu

* * *

Posledné 3 roky som pracoval v zahraničí a tam som bol aj poistený. Od októbra budem znova na Slovensku a budem podnikať. Ako je to so zdravotným poistením? Musím sa do 8 dní prihlásiť? Čo potrebujem na prihlásenie? Ako je to s poistením cudzinca (EÚ), ktorý bude podnikať (a bude mať aj trvalý pobyt) na Slovensku? Aké podklady potrebuje na prihlásenie?

Odporúčame vám, aby ste svoj návrat oznámili pobočke zdravotnej poisťovne v mieste trvalého bydliska do 8 dní. V prípade, že ste boli zo zdravotného poistenia vyňatý, bolo potrebné vydokladovať poistný a pracovnoprávny vzťah v zahraničí.

Zdravotné poistenie vzniká u osôb, ktoré nemajú na území Slovenskej republiky trvalý pobyt dňom nástupu do pracovného pomeru alebo obdobného pracovného vzťahu k zamestnávateľovi, ktorý má sídlo na území Slovenskej republiky, ako aj dňom vzniku oprávnenia na vykonávanie samostatnej zárobkovej činnosti na území Slovenska. Takže aj keby cudzinec nemal trvalý pobyt, ale získal vyššie uvedené oprávnenie, vzniká mu povinnosť zdravotného poistenia v SR. Viac nájdete na adrese www.doeuropy.sk, na ktorej sú potrebné informácie týkajúce sa zdravotného poistenia cudzincov v Slovenskej republike.

SkryťVypnúť reklamu

* * *

V súčasnosti som poistencom VšZP, v septembri sa natrvalo sťahujem do zahraničia. Čo potrebujem a ako mám postupovať, keď chcem zrušiť poistenie?

Pokiaľ zrušíte trvalý pobyt na Slovensku, na polícii vám vystavia doklad o odovzdaní občianskeho preukazu a zrušení trvalého pobytu. Na základe tohto dokladu vám zrušíme poistný vzťah. Ukončiť svoj poistný vzťah na Slovensku vtedy, ak tu máte trvalé bydlisko, môžete len v tom prípade, ak budete zdravotne poistený v nejakom inom štáte a túto skutočnosť nám aj zdokladujete. Možnosť byť poistený v inom štáte spravidla vzniká na základe výkonu takej pracovnej činnosti, ktorá zakladá nárok na vznik poistného vzťahu v tom-ktorom štáte.

Aby sme vedeli odpovedať konkrétnejšie, museli by sme vedieť, do ktorého konkrétneho štátu máte nasmerované, či je to členský štát únie, čo tam budete robiť, čo máte na mysli pod trvalým odchodom a pod.

SkryťVypnúť reklamu

* * *

Momentálne som poistenkou slovenskej zdravotnej poisťovne. Nie som zamestnaná, som na materskej dovolenke. Z rakúskej zdravotnej poisťovne som dostala dotazník na vyplnenie. Poberám totiž vdovský dôchodok z Rakúska a tiež sirotský dôchodok na 2 staršie deti. Trvalý pobyt mám na Slovensku, žijem s druhom, s ktorým mám tretie dieťa. Zo Slovenska poberám rodičovský príspevok na tretie dieťa narodené v r. 2002 a rodinné prídavky na 3 deti. Môžem byť považovaná za nezaopatrenú osobu? Ak áno, musím sa stať rakúskou poistenkou, aj keď o to nemám záujem? A so mnou aj moje tri deti? Alebo si môžem vybrať, kde chcem byť poistená?

Keďže ste nezaopatrená a nezaopatrené sú i vaše deti, nemôžete si vybrať, musíte sa stať, ako nezaopatrení rodinní príslušníci poistencami rakúskej zdravotnej poisťovne, ktorá vás oslovila. Ubezpečujeme vás, že vám z toho na Slovensku nevyplynú žiadne nevýhody. Naďalej budete mať vy i vaše deti nárok na rovnakú zdravotnú starostlivosť ako doteraz, len pôjde na ťarchu rakúskej zdravotnej poisťovne. Táto situácia sa zmení, ak budete zamestnaná a z toho dôvodu opäť obnovíte poistný vzťah na Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu

* * *

Mám trvalý pobyt na území Slovenskej republiky, ale už od 1. septembra 2003 som na stáži v zahraničí (súkromná stredná škola vo Veľkej Británii), kde aj odvádzam zdravotné poistenie. Od septembra 2003 som teda vyňatá zo zdravotného poistenia na území SR. Zároveň mám uzavretú pracovnú zmluvu s gymnáziom na Slovensku, kde som bola zamestnaná v šk. roku 2002 - 2003 na plný pracovný úväzok a od augusta 2003 do 14. 8. 2004 mi škola poskytla neplatené pracovné voľno s tým, že za mňa nebude odvádzať zdravotné poistenie. K tomuto dátumu som aj požiadala o rozviazanie pracovného pomeru. Moja pracovná zmluva s terajším zahraničným zamestnávateľom sa končí 31. 8. 2004 a od 1. 9. 2004 do 31. 8. 2005 som podpísala zmluvu s iným zahraničným zamestnávateľom. Počas júla a augusta 2004 však budem na území Slovenska. Mám nárok na poistenie vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni na obdobie júl - august 2004?

SkryťVypnúť reklamu

Pokiaľ ste poistencom verejného zdravotného systému vo Veľkej Británii, váš poistný vzťah na Slovensku bude potrebné ukončiť. Môžete tak urobiť na základe formulára E106UK, ktorý vám vydá vaša zdravotná poisťovňa vo Veľkej Británii. Po príchode na Slovensko sa zaregistrujete v zdravotnej poisťovni ako poistenec Európskej únie. Takto vám vznikne nárok na plnú zdravotnú starostlivosť v oboch štátoch.

Ak by vám formulár E106UK nechceli vydať z dôvodu vášho súbežného bydliska v štáte, v ktorom sa zdržiavate, požiadajte aspoň o vydanie formulára E111UK, na základe ktorého vám vznikne nárok na poskytnutie potrebnej zdravotnej starostlivosti v ktoromkoľvek členskom štáte únie vrátane Slovenska.

* * *

Poistenie si zatiaľ platím ako samoplatca. Dňa 1. 6. 2004 som dostal potvrdenie o návšteve prípravného kurzu na univerzitu v Nemecku. Je to v podstate prístupný papier na štúdium. Otázka znie, či platí toto potvrdenie ako štúdium. Kurz trvá od júla do septembra a zimný semester od októbra.

SkryťVypnúť reklamu

Ak ste podľa našej legislatívy klasifikovaný ako študent (teda máte bydlisko v SR, vek do 25 rokov a vzdelanie, ktoré dosiahnete v škole v zahraničí je ekvivalentné nášmu), štát bude za vás uhrádzať zdravotné poistenie. V prípade záujmu vám pobočka zdravotnej poisťovne vystaví formulár E111SK, na základe ktorého vám vzniká v členských štátoch únie nárok na poskytnutie potrebnej zdravotnej starostlivosti.

* * *

Ako je to s poistením mňa i dieťaťa v prípade, že manžel pracuje v Českej republike a ja ako manželka pracujúca na Slovensku by som otehotnela. Budem mať ja i dieťa na základe nejakého formulára nárok na plné zdravotné poistenie? Je možné, aby sa toto plné zdravotné poistenie pre manželku začalo už pri nástupe na materskú dovolenku - teda ešte pred pôrodom? Pripomínam, že stále by som mala slovenského zamestnávateľa.

SkryťVypnúť reklamu

Pokiaľ máte zamestnávateľa na Slovensku, bývate tu, podliehate našej legislatíve, a teda máte nárok na plnú zdravotnú starostlivosť (na základe preukazu poistenca) od nástupu na materskú. To sa bude týkať aj vášho dieťaťa. Pokiaľ budete chcieť vycestovať do Česka, môžete si v príslušnej pobočke vašej zdravotnej poisťovne vyžiadať formulár E111SK, na základe ktorého vám vznikne nárok na nevyhnutnú zdravotnú starostlivosť v členských štátoch únie.

* * *

Manžel je občanom Nemecka, žijeme na Slovensku a potreboval by zdravotné poistenie. Čo všetko na to potrebujem a ako mám postupovať? Nie je zatiaľ zamestnaný, je tu s cieľom spolužitia s rodinou.

Pokiaľ vášmu manželovi na základe legislatívy v Nemecku nevzniká nárok na zdravotné poistenie, môže byť na Slovensku naviazaný ako rodinný príslušník na vás ako nositeľa zdravotného poistenia (ak ste zamestnaná, SZČO alebo dôchodkyňa). Do zdravotného systému na Slovensku bude uhrádzať poistné ako samoplatca.

Predpokladám však, že váš manžel je účastníkom zdravotného systému v Nemecku, a v tom prípade bude mať nárok na poskytnutie nevyhnutnej zdravotnej starostlivosti na Slovensku na základe formulára E111DE, ktorý mu vydá jeho príslušná inštitúcia v Nemecku. Pokiaľ by tu váš manžel mal trvalé bydlisko a bol by dôchodca, čerpal by na základe formulára E121DE u nás plnú zdravotnú starostlivosť."

* * *

Som študent a zvažujem založenie živnosti. Odkedy musím začať platiť zdravotné poistenie?

Ak si živnosť otvoríte po 1. júli tohto roku, tak poistné by ste zo živnosti začali platiť až od 1. 7. 2006. Uvedené samozrejme platí iba za predpokladu, že zákon o zdravotnom poistení nebude zmenený. Všetko je však potrebné oznámiť zdravotnej poisťovni (pobočke VšZP podľa vášho trvalého bydliska) najneskôr do 8 dní od otvorenia živnosti.

* * *

V rokoch 1997 - 1999 som bol v zahraničí, neodhlásil som sa z poisťovne, teraz mi prišlo, že mám platiť dosť značnú sumu za dané obdobie, chcem sa opýtať, čo sa stane, ak nezaplatím, prípadne, či sa dá platiť splátkami.

Ak poistné nezaplatíte, zdravotná poisťovňa bude od vás svoju pohľadávku vymáhať obvyklým spôsobom (platobným výmerom a nariadením výkonu rozhodnutia -exekúciou).

Na zaplatenie dlžného poistného splátkami možno uzavrieť so zdravotnou poisťovňou (pobočkou podľa vášho trvalého bydliska) za podmienok stanovených zákonom písomnú dohodu o uznaní dlhu a jeho splátkach.

* * *

Dcéra študuje vo Varšave, 3. ročník denného štúdia, na budúci rok 31. marca 2005 dovŕši 25 rokov. Budem musieť za ňu od 1. apríla platiť 420 Sk mesačne, pretože nebude spĺňať podmienku nezaopatreného dieťaťa?

Za nezaopatrené dieťa (študenta denného štúdia) platí poistné štát skutočne iba do dovŕšenia 25 rokov jeho veku. Uvedené znamená, že ak vaša dcéra dovŕši 25 rokov svojho veku, od nasledujúceho dňa si bude musieť platiť poistné na zdravotné poistenie sama, bez ohľadu na skutočnosť, že pokračuje ešte v štúdiu. Predpokladáme, že potvrdenie o ekvivalencii školy, ktorú vaša dcéra navštevuje v Poľsku, bolo príslušnej pobočke VšZP (najneskoršie do 8 dní od nástupu na štúdium) predložené.

* * *

Som študentom denného štúdia na vysokej škole. Zamestnal som sa na dohodu o vykonaní práce a chcel by som vedieť, či musím platiť odvody do zdravotného poistenia, prípadne koľko. Môj príjem bude okolo 7- až 10-tisíc mesačne. Ešte neviem, ako dlho budem pracovať. Musím sa aj zaregistrovať?

Ak ste nezaopatreným dieťaťom (študentom vysokej školy do 25 rokov) a dosiahnete zdaniteľný príjem vyšší ako 3000 Sk mesačne, ste povinný z tohto príjmu odviesť poistné na zdravotné poistenie vo výške 14 %. Do zdravotnej poisťovne nie je potrebné sa osobitne prihlasovať, iba poistné je potrebné odviesť za ten kalendárny mesiac, v ktorom váš zdaniteľný príjem presiahne vyššie uvedených 3000 Sk.

* * *

Zamestnávame na trvalý pracovný pomer pracovníčku, ktorá diaľkovo študuje. Po čerpaní dovolenky si na skúšky čerpá pracovné voľno bez náhrady mzdy. Prerušenie platenia poistného nahlasujeme sociálnej poisťovni, vyplýva pre nás takáto povinnosť aj voči zdravotnej poisťovni?

Ak zamestnávateľ poskytne zamestnancovi neplatené voľno, poistné na zdravotné poistenie musí byť za zamestnanca odvedené aj počas tohto obdobia, t. j. akoby takéto voľno nebolo zamestnancovi poskytnuté. Ak zamestnanec v kalendárnom mesiaci, v ktorom mal neplatené voľno, zarobí menej ako 3000 Sk, zamestnávateľ musí vymeriavací základ na odvod poistného dopočítať do 3000 Sk a poistné odviesť vo výške 14 % (10+4) z 3000 Sk. Ak zamestnanec v danom mesiaci zarobí viac ako 3000 Sk, poistné sa odvedie vo výške 14 percent z vymeriavacieho základu, ktorým je skutočný zárobok, najviac však z 32 000 Sk mesačne.

* * *

Je možná zmena lekára, (teda vybratie z evidencie u jedného lekára a prijatie do evidencie u druhého lekára), aj v rámci mesiaca, to znamená nie ku koncu daného mesiaca, napríklad k 25. dňu v mesiaci?

Kedykoľvek v mesiaci môžete zmeniť (maximálne jedenkrát za 6 mesiacov) svojho praktického lekára, podpíšete s ním dohodu, tento lekár si (najlepšie písomne) vyžiada od predošlého zmluvného lekára fotokópiu zdravotnej dokumentácie alebo výpis najdôležitejších údajov z nej (originál zdravotnej dokumentácie je totiž majetkom pôvodného lekára, ktorý ju vytvoril) a v danom mesiaci, po nahlásení prírastku poistenca, uhradí zdravotná poisťovňa kapitačnú platbu v nasledujúcom mesiaci za predošlý mesiac už novému lekárovi.

* * *

Naša firma zamestnáva asi 2500 zamestnancov. Využívame zmluvné služby lekárky, ktorá má v podniku vybavenú ambulanciu. Akou formou môžeme v súlade s legislatívou motivovať alebo donútiť našich zamestnancov, aby si závodného lekára zvolili za svojho ošetrujúceho lekára? Porušili by sme zákon, ak by sme im takéto preregistrovanie nariadili?

Nariadiť zamestnancom, aby si zvolili vami určeného lekára za svojho ošetrujúceho lekára, nie je možné. Podľa platnej legislatívy sa uplatňuje slobodná voľba lekára. Vami uvedený postup by bol porušením zákona.

* * *

Musí starobný dôchodca po presťahovaní do inej krajiny únie vrátiť invalidný vozík.

Keďže ku konkrétnejšej odpovedi by sme potrebovali podrobnejšie informácie (obdobie používania, nadobudnutia, spôsob úhrady) aj o zdravotnom stave poistenca, naša odpoveď bude vo všeobecnej rovine. Keďže vozík je majetkom poisťovne, predpokladáme, že poistenec pri prevzatí pomôcky podpísal s príslušnou pobočkou VšZP zmluvu o zapožičaní vozíka, v zmysle ktorej sa obidve strany zaviazali na určitých pravidlách a povinnostiach, v rámci ktorých je potrebné postupovať.

* * *

Babička dôchodkyňa býva na Slovensku, je občiankou SR. Vzhľadom na jej pokročilý vek (92 rokov) ju chce jej rodina previezť na dožitie do Českej republiky. Aké formuláre na úhradu zdravotnej starostlivosti (v plnom rozsahu) pri pobyte v Česku bude potrebovať?

Na pokrytie plnej zdravotnej starostlivosti v Česku babička potrebuje fomulár E121SK, ktorý jej vydá jej zdravotná poisťovňa na Slovensku (po potvrdení Sociálnou poisťovňou). Tento formulár však možno vydať, až keď zdokumentuje svoje bydlisko v Česku, preto vám odporúčame zabezpečiť pre ňu potvrdenie o dlhodobom pobyte cudzinca v Česku alebo obdobný doklad, na základe ktorého jej tento formulár môže byť vydaný. Dovtedy je možné, aby čerpala potrebnú zdravotnú starostlivosť v Česku na základe formulára E111SK, ktorý jej takisto vydá jej zdravotná poisťovňa na Slovensku. Pod potrebnou zdravotnou starostlivosťou sa myslí každá zdravotná starostlivosť, ktorú jej okamžitý zdravotný stav vyžaduje vzhľadom na zamýšľanú dĺžku pobytu v danom členskom štáte únie. O rozsahu potrebnej zdravotnej starostlivosti rozhoduje lekár, ktorý zdravotnú starostlivosť poskytuje. Vzhľadom na to, že rozšírenie rozsahu zdravotnej starostlivosti na základe formuláru E111 na tzv. potrebnú je v rámci únie v platnosti len od 1. 6. 2004, je možné, že toto svoje právo si musí zatiaľ poistenec cieľavedomejšie uplatňovať.

* * *

Som študentom Technickej univerzity v Berlíne. Platím si tak ako každý zahraničný študent, zdravotné poistenie tu v Nemecku, mesačne 55 eur (a aj doma vo VšZP). To nie je tak veľa, ale tých 55 eur v Nemecku je už dosť. V Čechách majú taký program, že im vláda (alebo niekto) prepláca poistenie v zahraničí počas štúdia. Počul som, že niečo je už aj na Slovensku.

Pokiaľ podľa legislatívy SR spĺňate podmienky na zaradenie do kategórie študent, vaša zdravotná poisťovňa na Slovensku vám môže vystaviť formulár E111SK. Na základe tohto formulára máte nárok na poskytnutie potrebnej zdravotnej starostlivosti v členských štátoch únie, teda aj v Nemecku a tam už nebudete mať povinnosť platiť poistné. Zdravotná starostlivosť by vám vo verejnom zdravotnom systéme mala byť poskytnutá v podstate bezplatne. Platba v hotovosti môže byť od vás požadovaná len vo výške spoluúčasti, za tých istých podmienok, aké platia pre domácich poistencov. Formulár sa vydáva s maximálnou platnosťou 6 mesiacov a po vypršaní tohto obdobia si môžete vyžiadať nový.

* * *

Chcela by som sa opýtať na preplácanie nákladov pri pôrode v Česku. Plánovane odchádzame s manželom do Čiech iba porodiť a opäť naspäť na Slovensko, teda ide o plánovaný pôrod mimo územia Slovenska. Je možné preplatiť náklady, ak si vybavíme príslušný formulár, alebo budeme samoplatcami? Je možné po príchode na Slovensko dieťa normálne poistiť vo vašej poisťovni - ak áno, ako? Je starostlivosť poskytnutá dieťaťu v Česku normálne hradená z môjho poistenia?

Pri krátkodobom vycestovaní do členského štátu únie je osobe poskytnutá potrebná zdravotná starostlivosť na základe formulára E111SK. Tento dokument však nezakladá žiaden nárok, ak účelom cesty je získať lekárske ošetrenie v zahraničí.

Nariadenia únie nezabezpečujú nárok na úhradu pôrodu, ak účelom cesty bolo vycestovanie z dôvodu pôrodu v inom členskom štáte únie. Pokiaľ sa rozhodnete pre plánovaný pôrod v Česku, tento nie je možné uhradiť zo zdravotného poistenia. Ani ošetrenie dieťaťa po pôrode. Dieťa narodené v cudzine je prihlasované do zdravotnej poisťovne na Slovensku na základe slovenského rodného listu a doklade o trvalom bydlisku v SR.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 11 142
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 543
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 190
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 556
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 399
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 218
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 1 902
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 855
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu