BRATISLAVA - Výsledkom viacročného úsilia vlády predať rozhodujúcu časť Slovenských elektrární sú štyri cenové ponuky. Tie mohli záujemcovia podať do včera. Využili to štyria z piatich, ktorí postúpili do užšieho výberu a mali tak možnosť podrobne sa oboznámiť s hospodárením elektrární.
Domnienky o najvážnejšich kandidátoch sa splnili a svoj definitívny záujem potvrdili včera podaním záväznej ponuky český ČEZ, ruský InterRAO, taliansky Enel a rakúsky Verbund.
Záujemca z Česka vyhlásil, že Slovenské elektrárne chce kúpiť ako celok. Jeho ponuka však neobsahuje vodnú elektráreň Gabčíkovo a jadrovú elektráreň V1 v Jaslovských Bohuniciach. ČEZ zároveň v ponuke navrhol zmluvu o prevádzkovaní oboch elektrární. Bohunickú V1 Česi kupovať nechcú, keďže sa má podľa prístupovej zmluvy s Európskou úniou v rokoch 2006 až 2008 odstaviť. "Nemá význam kupovať niečo, čo sa sa o dva roky musí odstaviť," zdôvodnil hovorca spoločnosti Ladislav Kříž. Investorovi tým odpadá povinnosť financovať jej likvidáciu.
Gabčíkovskú elektráreň vláda z majetku privatizovaných elektrární vyčlenila, keďže je stále predmetom sporu Maďarska a Slovenska na Medzinárodnom súdnom dvore v Haagu.
Ďalší zo záujemcov - ruský RAO UES, ktorý sa na privatizácii zúčastňuje prostredníctvom spoločnosti InterRAO - do privatizácie vstupuje v konzorciu s ruskou firmou Rusenergoatom, ktorá prevádzkuje v Rusku jadrovú elektráreň. Zaujíma sa tiež o celé elektrárne a podobne ako ČEZ chce dostavať elektráreň v Mochovciach.
Na rozdiel od predchádzajúcich dvoch uchádzačov taliansky Enel skúsenosti s prevádzkovaním jadrových elektrární nemá. Enel vstúpil do tendra dodatočne, čo mu privatizačná komisia umožnila.
Podobne ako Enel neprevádzkuje jadrovú elektráreň ani rakúska spoločnosť Verbund. Tá pravdepodobne bude mať záujem len o časť zdrojov našich elektrární - o vodné.
Minister hospodárstva už dávnejšie povedal, že preferovaní budú najmä investori, ktorí chcú kúpiť elektrárne celé. V hre je 66-percentný balík akcií Slovenských elektrární, zvyšok ostane aj po privatizácii v rukách štátu.
Ponuky bude vyhodnocovať privatizačný poradca spoločnosť Pricewaterhouse Coopers, ktorá odovzdá svoje odporúčanie výberovej komisii 12. augusta. Konečné slovo bude mať vláda, ktorá musí definitívny výsledok tendra a kupca elektrární schváliť.
"Hoci finančná ponuka bude dôležitá pri zvažovaní a určení najlepšej ponuky, vláda sa bude pozorne pozerať aj na budúce plány každého potenciálneho investora, aby sa určila ponuka, ktorá najlepšie spĺňa ciele stanovené pre privatizáciu," informovala Dagmar Hlavatá z tlačového odboru ministerstva hospodárstva.
Po tomto termíne by privatizačný poradca začal s investorom rokovania a privatizácia by sa mala uzatvoriť podpísaním transakčnej zmluvy v októbri.
TEREZA COPLÁKOVÁ