Viac ako 30 ľudí sa stará o to, aby žiaden Kerryho prešľap alebo chyba nezostal nepovšimnutý. Snažia sa dostať priamo do budovy zjazdu a na mieste rozdávajú tlačové správy pre novinárov. Vstupenky najčastejšie získajú od lobistov, ktorí radi hrajú na obe strany.
Telefonujú a oslovujú. Len aby sa dostali do správ. Len aby narušili monopol na pozornosť, ktorú teraz demokrati majú.
"Vieme, že plávame proti prúdu, a vieme aj to, že naše citáty budú niekde úplne vzadu. Nechcem však dovoliť, aby obvinenia zostali bez odpovedí," povedal denníku The New York Times šéf Republikánskeho národného výboru Ed Gillespie.
Vztýčiť vlajku na nepriateľskom území, to nie je pri straníckych zjazdoch v Amerike nič nové. Prvý raz to urobili republikáni už v roku 1984 na zjazde demokratov v San Franciscu. Naplno sa to však rozbehlo až v roku 1992. Ľudia z Clintonovej kampane vtedy bunker republikánov nazvali vojnovým stanom.
Odvtedy sa veľa zmenilo. Internet, mobilné telefóny, satelity. To všetko umožňuje reagovať podstatne rýchlejšie. Základ sa však nemení: republikáni využívajú prítomnosť stoviek novinárov a každé ráno pre nich pripravia tlačovku. Na nej sa snažia pretlačiť republikánsky pohľad na veci, ktoré zazneli večer predtým na zjazde. Pomôcť im majú osobnosti strany. V bunkri sa tak objaví bývalý starosta New Yorku Rudi Giuliani, senátori, guvernéri. (kos)