Bývalej východonemeckej tajnej službe Stasi sa nikdy nepodarilo dostať skutočne do západonemeckých médií. Vplyv ľudí, ktorí pre ňu robili, bol minimálny. Len v ojedinelých prípadoch sa Stasi podarili cielené dezinformácie. Vyplýva to zo štúdie tímu vedeckých pracovníkov berlínskej Slobodnej univerzity.
"Naši spolupracovníci prejavili mimoriadnu odolnosť voči snahám Stasi získať si ich," s uspokojením konštatoval šéf nemeckej verejnoprávnej televízie ARD Jobst Plog.
Vďaka databáze Rosenholz - americká CIA ju ukoristila v NDR po prevrate v roku 1989 - sa podarilo identifikovať 61 západných a 43 východných Nemcov, ktorí podávali správy do východného Berlína o zamestnancoch elektronických médií v západnom Nemecku.
V prípade vyhrotenia politickej situácie NDR plánovala teroristické útoky na západonemecké rozhlasové a televízne spoločnosti. Istý manželský pár, ktorý pre NDR sliedil v Sárskom rozhlase, poskytol Stasi podrobné opisy budovy rozhlasu a dokonca aj návrhy na eventuálne atentáty - nielen na budovu rozhlasu, ale aj na železnice.
Záujem Stasi o program rádia a televízie "triedneho nepriateľa" bol mimoriadne veľký. Veď väčšina obyvateľstva niekdajšej NDR ho pravidelne sledovala, čím znemožňovala monopol štátostrany na politické názory.
Podľa najnovšej štúdie berlínskych historikov z relatívne malého počtu agentov pracuje v ARD už iba jeden. Po minulotýždňovom zverejnení 450 strán z vyše 1000-stránkovej štúdie s ním však ARD prerušila spoluprácu. ARD by chcela zverejniť aj zvyšok správy, zatiaľ však skúma, či by tým neporušila zákon. V správe sa totiž objavujú mená tretích osôb, ktoré by sa mohli cítiť ohrozené.
Pôvodne bol tento muž tzv. "perspektívnym kádrom" pre prácu v západonemeckých vládnych inštitúciách. Pretože prepadol na skúškach na univerzite, Stasi ho nasadila ako "dievča pre všetko" v Sárskom rozhlase.
O získanie západonemeckých korešpondentov vo východnom Nemecku sa Stasi nepokúšala. NDR predpokladala, že sú centrálne riadení agenti západných služieb. Preto sa Stasi v prvom rade snažila prekážať im v ich práci. Jedného korešpondenta sledovalo priemerne 10 - 15 tajných.
Zoznam svojich "agentov" zatiaľ zverejnila len ARD. Jej vedenie dúfa, že tak urobia aj ďalšie stanice a vydavatelia novín. Len potom môže byť kompletný obraz tajných v nemeckých médiách.