Utečenecký tábor na hraniciach Sudánu a Čadu. FOTO - ČTK/AP
ť na OSN, aby voči nemu zaviedla sankcie.
Šéfovia diplomacie "dvadsaťpäťky" v návrhu vyhlásenia uvádzajú, že ak Sudán nezačne znovu rokovať s rebelantmi, podnikne "ďalšie vhodné kroky". Slovo sankcie ministri priamo nepoužili. Podľa nemenovaného zdroja však pomýšľajú na takéto opatrenie vyzvať Bezpečnostnú radu OSN.
Konflikty medzi vládou tajne podporovanými arabskými milíciami a povstaleckými ozbrojencami a nájazdy milícií na miestnych černošských farmárov si za 16 mesiacov trvania krízy vyžiadali už vyše 30-tisíc životov. Asi 120-tisíc ľudí utieklo z krajiny do susedného Čadu.
Obe ozbrojené skupiny, bojujúce proti arabským milíciám, včera znovu odmietli pokračovať v prerušených mierových rozhovoroch s arabskými milíciami a sudánskou vládou. Žiadajú, aby Chartúm najprv zabezpečil splnenie podmienky, ktorú nastolili pri prvom pokuse o rozhovory v apríli v Etiópii: chcú, aby vláda zaistila odzbrojenie arabských milícií. Podľa niektorých sudánskych analytikov však politici z Chartúmu nemajú na arabských ozbrojencov dosah. Iní tvrdia, že by to znamenalo len ďalšie masakre obyvateľstva - tentoraz arabského. V utečeneckých táboroch na hraniciach s Čadom sa zatiaľ s prichádzajúcim obdobím dažďov začali šíriť choroby.
(čtk, reuters, zo)