Starostovia kysuckého regiónu a priľahlých obcí z českej strany sa obávali, že to naruší vzájomné kontakty na oboch stranách. Obrátili sa preto s protestom na český parlament.
Najviac by boli zátarasy skomplikovali život obyvateľom Korne a Klokočova na Slovensku a Starých Hamrov a Bílej na českej strane. Denník SME o probléme informoval už v zimných mesiacoch. Vtedy zábrany ležali pod snehom a boli nefunkčné. Obyvatelia hraničnej oblasti sa najviac obávali toho, že od prvého mája začnú podľa pôvodných inštrukcií fungovať. Našťastie, dodnes sa tak nestalo.
Podľa starostov by to spôsobilo vážne problémy chatárom, lesným podnikom a poľnohospodárom. Zátarasy totiž umiestnili predovšetkým na lesných cestách. Napríklad furmani z Kysúc chodia za robotou na Moravu a týmto postupom by bola ich práca ohrozená. Česká strana zatiaľ kroky na sfunkčnenie zábran nepodnikla a ľudia z Kysúc si vydýchli.
"Jediné, čo sa zmenilo, je, že jednu zo zábran posunuli o 200 metrov nižšie," povedal nám starosta Korne Jozef Kontrík.
Išlo o najspornejšiu závoru, ktorá doslova rozdeľovala do dvoch štátov dom a záhradu rodiny Zajacovcov. Zábrany umiestnené síce sú, ale zostávajú sklopené.
Do problému starostovia zainteresovali nielen českú stranu, ale aj slovenského premiéra Mikuláša Dzurindu. "Premiér nám poslal list, v ktorom prisľúbil podporu. Informoval nás o posledných rokovaniach s českou stranou, kde spolu s najvyššími českými predstaviteľmi rokoval aj o tzv. režimovej zmluve. Podľa neho nie je zanedbateľné, že Poslanecká snemovňa českého parlamentu odročila schvaľovanie tohto zákona," dodáva starosta.
Podpora slovenského premiéra je podľa starostov dôležitá, rozhodujúce však je, ako sa zachová česká strana. Práve z jej iniciatívy sa začali stavať zábrany na hraniciach so Slovenskom, ale aj ďalšími susednými krajinami. Obyvatelia Kysúc a ich českí susedia veria, že ich zábrany v novej Európe nerozdelia.
KVETA FAJČÍKOVÁ