Čučoriedky môžete oberať len pre vlastnú potrebu, ale určite nesmiete použiť hrabličky.
FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
V lesoch sa objavili aj nepopulárni zberači s hrabličkami, ktorí dokážu poškodiť veľké plochy porastov čučoriedok. Ochranári tvrdia, že Slováci akoby o novej legislatíve ani nevedeli. Martin Dobrota, ktorý je strážcom v Národnom parku Veľká Fatra, sa pri kontrole stretáva s najrôznejšími reakciami ľudí.
"O tom, že hrabličky môžu porasty čučoriedok a brusníc výrazne poškodiť, ľudia vedia, no stále ich hromadne používajú. Keď na takýchto zberačov narazíme, hrabličky im vezmeme. Môžeme im uložiť aj pokutu do dvoch tisíc korún, alebo sa obrátiť na príslušný orgán štátnej správy," dodáva strážca.
Ľudia podľa neho často reagujú na upozornenia prekvapene, prípadne podráždene. Dlhé desaťročia chodili na tieto miesta lesné plody zbierať a nevedia pochopiť, že teraz im to niekto zakazuje. Ochranári im niekedy zbytočne vysvetľujú, že poškodzujú nielen les, ale berú prirodzenú potravu lesným zvieratám. "Niektoré kurovité vtáky, napríklad tetrov, hlucháň a hoľniak sa živia prevažne týmito plodmi, podobne ako jazvece a medvede. Aj toto je jeden zdôvodov, prečo sa na Slovensku pomerne často stretávame s medveďmi, ktoré žijú v tesnej blízkosti ľudí. Ľudia zvieratá nielen pripravujú o stravu, ale celodenným zberom ich neraz vyrušujú," dodáva Martin Dobrota.
Najhoršie sú na tom lokality, kde sa plody zbierajú vo veľkom nie na osobnú spotrebu, ale na predaj. Často sem prídu celé rodiny, ktoré chcú čučoriedky speňažiť. Známe sú tým niektoré oblasti Kysúc či Malej Fatry.
Dostať v týchto dňoch čučoriedky pri cestách nie je problém, cena za liter sa pohybuje od 50 do 90 korún. Za poľskými hranicami ich môžete kúpiť podstatne lacnejšie - už od 30 do 40 korún.
Ide však opäť o nelegálny predaj, kde sa môžete aj poriadne oklamať. Pod peknými čučoriedkami na vrchu nádoby môžete niekedy nájsť napríklad čierne ríbezle.
KVETA FAJČÍKOVÁ