sti, než sa odbúralo starých," tvrdí profesorka mníchovskej univerzity Dalia Marinová opierajúc sa o prieskum medzi nemeckými podnikmi.
Príčina je podľa nej jednoduchá: nižšie pracovné náklady v dcérskych podnikoch umožňujú nemeckým koncernom znížiť celkové náklady, a tým si zachovať konkurencieschopnosť. Marinová s výsledkami odborného prieskumu vystúpila na odbornom seminári, čo pravidelne usporadúva mníchovské ekonomické výskumné stredisko CESifo v spolupráci s denníkom Süddeutsche Zeitung.
Profesorka Marinová zdôraznila, že treba rozlišovať, či nemecké firmy investujú do nových členských štátov únie s cieľom zabezpečiť si prístup na tamojšie trhy, alebo využiť lacnejšie pracovné sily. Uviedla, že v druhom prípade sa dajú znížiť mzdové náklady o 70 percent. Dodala, že približne 45 percent priamych nemeckých investícií je podmienených práve nižšími zárobkami na Východe.
Ďalším zaujímavým poznatkom je nový trend: čoraz intenzívnejšie premiestňovanie "klasických centrálnych firemných činností", ako napríklad výskumu, vývoja, inžinierskych služieb z Nemecka do strednej a východnej Európy. Vplyv tohto nového trendu je zatiaľ na celonemecký pracovný trh pomerne malý. Profesorka Marinová sa však obáva, že postupom času sa môže v Nemecku zmeniť štruktúra pracovných miest. Podiel vedeckovýskumných, vývojových a inžinierskych pracovných síl dcérskych spoločností nemeckých firiem v Rusku, Slovinsku a Česku je totiž omnoho vyšší ako v materských koncernoch.
Profesorka Marinová podľa Süddeutsche Zeitung povedala: "Údaje sú pozoruhodné. Koncerny v krajine básnikov a mysliteľov posilňujú premiestňovanie vysokokvalifikovaných pracovných miest do východnej Európy." Jednou z príčin je podľa nej relatívny nedostatok odborníkov v Nemecku, čo súvisí so zlou kvalitou nemeckého školstva. Nemecko musí viac investovať do vzdelávacieho systému.
Na zamedzenie ďalšieho premiestňovania vysokokvalifikovaných pracovných miest do lacnejšej cudziny navrhla profesorka Marinová liberalizovať pracovné podmienky v Nemecku pre východoeurópskych odborníkov: "Ak chceme zabrániť ďalšiemu odlevu vysokokvalifikovaných pracovných príležitostí do východnej Európy, musíme umožniť nemeckým firmám, aby mohli vykrývať personálnu potrebu aj z nových členských štátov EÚ," povedala.
JÁN ŠALGOVIČ, Mníchov