Na tajnom hlasovaní sa nezúčastnili socialisti - najsilnejšia frakcia vo výbore - na protest proti Záborskej konzervatívnym názorom. Zvolili ju preto len členovia jej vlastnej ľudovej strany s možnou podporou nacionalistov. Z 35 členov výboru získala 15 hlasov.
"Teším sa na spoluprácu so všetkými členmi výboru. Chcem byť predsedníčkou všetkých, nezávisle od toho, ktorú politickú skupinu zastupujú," povedala podľa TASR Záborská. Nechce robiť stranícku politiku, ani politiku materského KDH. Chce sa správať objektívne ku každému názoru, ktorý vo výbore zaznie.
Socialisti však prišli s tvrdou kritikou. "Rovnako, ako nie je možné postaviť euroskeptika za šéfa menového výboru, nemôžete zvoliť antifeministku do čela výboru na ochranu ženských práv," povedala SME Nemka Lissy Grönerová, líderka socialistov vo výbore.
Podľa nej môže Záborská presadzovať na Slovensku "ultrakonzervatívne názory, ale ak chce pôsobiť v európskom kontexte, musí rešpektovať hodnoty únie".
Pre socialistov bolo rozhodujúce, že nehlasovala za antidiskriminačný zákon a je proti interrupciám.
Slovenské KDH v odpovedi kritikom vyhlásilo, že "posledné tri dni ukázali, koľko netolerancie existuje v radoch slovenských aj európskych ľavičiarov voči inak zmýšľajúcim". Podpredseda KDH Vladimír Palko dodal: "Ukazuje sa, že netolerantných marxistov s totalitným zmýšľaním je dosť aj na Západe. Našťastie sa tiež ukázalo, a nie prvýkrát, že KDH je schopné presadiť sa na medzinárodnej politickej scéne a zároveň nezľavovať zo svojich názorov."
Vo výbore pre práva žien majú prevahu liberálne zmýšľajúce poslankyne. "Voliči nám niekedy pripravia zaujímavé situácie, a toto je jedna z nich. Aspoň nám trochu oživia politický život," reagovala na zvolenie Záborskej britská liberálna europoslankyňa, barónka Emma Nicholsonová.
"Pamätám si na jedno zasadnutie zahraničného výboru, kde vedľa seba sedeli Jean-Marie Le Pen a najkrajnejší komunista z Grécka. Vtedy som si pomyslela - voliči nám skutočne dávajú zabrať."
Anna Záborská stojí teraz pred ťažkou úlohou. Hoci bola zvolená, jej pozícia je oslabená, pretože za ňu napriek pôvodnej dohode nehlasovali socialisti. "Nemohli sme hlasovať. Je smutné, že kresťanskí demokrati navrhli kandidátku, ktorá je jasne v protiklade s cieľmi nášho výboru," vyhlásila socialistická europoslankyňa a členka výboru Mary Honeyballová.
Jej kolegyne plánujú Záborskú pozorne sledovať. "Ak budú podozrenia, že nerešpektuje všetky názory vo výbore, musí si byť vedomá, že nemá za sebou väčšinu," dodala Grönerová. Proti Záborskej sa postavili aj liberáli a zelení.
"Určite to znamená, že postavenie pani Záborskej v pozícii predsedníčky výboru bude veľmi, veľmi ťažké," povedala slovenská europoslankyňa Monika Beňová zo Smeru. Podľa nej kolegovia zo socialistickej frakcie nechceli hlasovať za Záborskú, ale rešpektovali technickú dohodu o zvolení predsedov.
Za protestom proti Záborskej stoja predovšetkým mimovládne organizácie. Socialistickým poslancom napísali napríklad Aliancia žien Slovenska i Konzorcium Urobme to!, list prišiel podľa Grönerovej dokonca aj od medzinárodnej skupiny Katolíci za slobodnú voľbu. Vyčítali jej, že nepresadzuje ľudské práva žien, ale katolícke hodnoty a tradície.
Záborská si postoj niektorých europoslancov vysvetľuje tým, že nemali o nej dostatok informácií. "Je však pre mňa nepochopiteľné, že sa zo Slovenska ozývajú hlasy, ktoré sú proti mne," povedala.
Pôvodne mali členky výboru pre práva žien o predsedníčke rozhodovať už v piatok, ale hlasovania na podnet socialistov odložili. Nakoniec sa však podarilo dosiahnuť dohodu, na základe ktorej bola Záborská zvolená.
Autor: MICHAL FRIŠIGOR STUPŇAN