
Švajčiarski záchranári stoja pri troskách kokpitu osobného lietadla, ktoré sa zrútilo neďaleko Zürichu. FOTO - REUTERSV troskách zahynula aj bývalá členka skupiny La Bouche
Medzi obeťami leteckého nešťastia neďaleko Zürichu bola aj americká speváčka Melanie Thorntonová. Do švajčiarskeho mesta cestovala kvôli propagácii svojho nového sólového albumu Ready to Fly (Pripravená lietať). „Je to pravda, bola na liste medzi pasažiermi a na zozname zachránených sa nenachádza,“ povedal hovorca polície pre Reuters.
Jej najnovším singlom New Holiday Single Wonderful Dream sa firma Coca-Cola rozhodla podporiť svoju reklamnú kampaň naplánovanú na koniec tohto roku. Thorntonová sa preslávila ako členka skupiny La Bouche. V roku 2000 začala pôsobiť ako sólistka. S La Bouche predala 10 miliónov nosičov a získala zlaté a platinové platne v 15 krajinách sveta. (peb)
ZURICH, BIRCHWIL - Dvadsaťštyri ľudí zahynulo v noci na včera po páde švajčiarskeho osobného lietadla v horskej oblasti Birchwil neďaleko Zürichu. Ďalší deviati haváriu prežili. Lietadlo RJ-100 Avro Jumbolino spoločnosti Crossair vyštartovalo v sobotu večer z Berlína a havarovalo pred pristávacím manévrom neďaleko zürišského letiska. Na palube bolo 28 pasažierov a 5 členov posádky.
Príčina nešťastia nie je známa. Po vypočutí nájdených čiernych skriniek vyšetrovatelia vylúčili teroristický útok. Švajčiarsky úrad pre civilné letectvo uviedol, že v noci na nedeľu zúrilo zlé počasie a fúkal silný vietor. Podľa expertov mohla pád lietadla spôsobiť aj chyba pilota, ktorý letel pred pristávacím manévrom príliš nízko.
Včera sa podarilo nájsť telá štrnástich nezvestných pasažierov. Vyšetrovatelia pôvodne dúfali, že sa po šoku stratili v okolitom lese. „Boli v strede lietadla, ktoré sa po páde vznietilo a zarylo do zeme,“ povedal policajný veliteľ Peter Grueter, podľa ktorého sa záchranné práce na mieste nešťastia už skončili. „Iných cestujúcich sme už nenašli,“ dodal. Dvaja zo zachránených utrpeli ťažké zranenia a nachádzajú sa na jednotke intenzívnej starostlivosti.
Švajčiarska televízia citovala jedného zo svedkov katastrofy, ktorý vylúčil, že haváriu by mohol spôsobiť výbuch lietadla vo vzduchu. „Videl som lietadlo a nevyzeralo, že by malo problémy. Začalo horieť až po dopade na zem,“ povedal pre TV. Padajúci stroj si v husto zarastenom lese vysekal cestu na sto štvorcových metroch a rozpadol sa na niekoľko kusov. Po dopade sa vznietila stredná časť lietadla, kokpit a zadná časť vraku zostali zachované.
Medzi deviatimi zachránenými bola aj Miriam Wettsteinová. Švajčiarskej televízii Tele24 opisovala, ako sa jej podarilo uniknúť z horiaceho vraku. Podľa nej to bola filmová nočná mora. „Nemala som čas na strach, cítila som chlad,“ povedala s tým, že jediné, na čo myslela, bol únik pred tým, než lietadlo exploduje.
Pád prišiel v čase, keď sa letecké spoločnosti snažia obnoviť dôveru u ľudí, ktorí po septembrových teroristických útokoch na USA začali vyhľadávať iné formy cestovania. Pred dvomi týždňami spadlo na newyorskú štvrť Queens ďalšie lietadlo, pričom zahynulo 265 ľudí.
Podľa Crossairu stroj lietal už od roku 1996 a mal nalietaných viac než 13-tisíc letových hodín.
Regionálnej spoločnosti Crossair, ktorú prevádzkuje bývalý švajčiarsky národný prepravca Swiss Air, sa už podobná tragédia stala 10. januára 2000, keď jej krátko po štarte spadlo lietadlo Jumbolino, letiace z Zürichu do Drážďan. Pri tragédii zahynuli všetky osoby na palube - sedem pasažierov a traja členovia posádky.
(peb, reuters, tasr)