Podľa spoločnosti sa ľudské kmeňové bunky získané klonovaním budú dať využiť pri liečbe degeneratívnych ochorení, akými sú napríklad Parkinsonova choroba alebo detská cukrovka.
„Naším cieľom nie je vytvoriť klonovanú ľudskú bytosť, ale vyvinúť život zachraňujúce liečebné metódy na veľké množstvo zdravotných problémov vrátane cukrovky, následkov mozgových príhod, rakoviny, AIDS a nervovodegeneratívnych porúch, akými je Parkinsonova alebo Alzheimerova choroba,“ vyhlásil viceprezident výskumu Advanced Cell Technology Inc. Robert Lanza. „Vedecky, biologicky - entity, ktoré vytvárame, nie sú jedincami. Je to len bunkový život. Nie je to ľudský život,“ tvrdil v televízii NBC Michael West, vedúci predstaviteľ ACT.
Zákon klonovanie zakazuje
Oznámenie však i tak vyvolalo okamžitú kritiku tých, ktorí majú obavy, že tento krok povedie ku klonovaniu ľudí. Americký Kongres označil každé klonovanie ľudí za nezákonné. Nový navrhovaný zákon ešte posudzuje Senát. Federálny zákon zakazuje použiť peniaze daňových poplatníkov na klonovanie ľudských bytostí, ale ACT je súkromne financovanou spoločnosťou a môže si robiť, čo chce.
Prezident George Bush dal tento rok súhlas na štátny výskum embryonálnych kmeňových buniek, ale len tých, ktoré boli vytvorené pred augustom 2001 v jedenástich akademických a súkromných laboratóriách. Tento výskum by v kombinácii s klonovacou technológiou mohol viesť k tomu, že pacienti by sa mohli sami sebe stať zdrojom tkaniva pre náhradné orgány pri ochoreniach súvisiacich s vekom.
Miesto dieťaťa - guľôčka
Viceprezident ACT Joe Cibelli, ktorý viedol výskum, povedal že tím použil klasickú klonovaciu technológiu za použitia ľudského vajíčka a ľudskej kožnej bunky. Z vajíčka vybrali DNA a nahradili ju DNA z jadra dospelej bunky. Vajíčko začalo rásť, akoby bolo oplodnené spermiou, ale namiesto dieťaťa vyrástla guľôčka buniek. Podobnú technológiu použili pri klonovaní oviec, teliat a opíc.
Spoločnosť neoznámila, či kmeňové bunky z klonovaného embrya úspešne odstránila. Klonovanie i technológia kmeňových buniek sú v USA veľmi kontroverzné. Kmeňové bunky považujú vedci za cestu k liečbe mnohých chorôb vrátane rakoviny a AIDS. Možno ich odobrať dospelým, ale najpružnejším zdrojom sú zrejme embryá v ranom štádiu. Takéto embryá - obvykle „bočný produkt“ umelého oplodnenia - sú v procese zničené, čo sa mnohým ľuďom nepáči.
Vodca senátnej väčšiny Tom Daschle včera povedal, že zatiaľ celkom nechápe, čo ACT urobila. „Vyvoláva to rozpaky. Myslím, že sa to vyvíja zlým smerom.“
(reuters)